Almanya'dan Snowden'a barış ödülü

Rusya'da sürgündeki Amerikan istihbarat uzmanı Snowden, Alman Stuttgart Barış Ödülüne layık bulundu, video ile katıldığı ödül töreninde Snowden, özgürlük için mücadele çağrısı yaptı.

Almanya'dan Snowden'a barış ödülü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Stuttgart şehrindeki bir sivil toplum kuruluşu tarafından 'Barış Ödülü' verilen Amerikalı istihbarat uzmanı Edward Snowden, ödül törenine video konferans aracılığıyla katılarak bir konuşma yaptı. Pazar günü yapılan törendeki konuşmasında Snowden, 'Şayet özgür bir toplum içinde yaşıyorsak, bu haklarımızı savunmalıyız.' dedi.

Stuttgart'taki sivil toplum kuruluşu 'AnStifter' tarafından verilen barış ödülünde 5 bin Avro mali ödenek de bulunuyor. Dernek yöneticisi Fritz Mielert, Snowden'la video konferans bağlantısının bir takım zorluklarla gerçekleştirilebildiğini bildirdi.

Snowden, Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın dünya genelinde milyonlarca kişinin telekomünikasyon iletişimini takip ettiğini ve kayıt altında aldığını, binlerce gizli bilgiyi kamuoyuna sızdırarak duyurmuştu.

Teşekkür konuşmasında dünyanın aktivistlere ihtiyacı olduğunu belirten Snowden, kendisinin elinden geleni yapmaya devam edeceğini söyledi. Almanya'da yayınlanan 'taz' gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ines Pohl, yeni dünyanın karanlık tarafını açığa çıkardığı için Snowden'a teşekkür etti. Pohl, özgürlüğe olan sevgisinden dolayı Snowden'ın hayatını ve hareket özgürlüğünü risk altına aldığını belirtti. 'AnStifter' isimli Alman derneği, her yıl dünyada barış, adalet ve dayanışma için önemli çalışmalar yapan kişilere barış ödülü veriyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 11:52
banner53
YORUM EKLE

banner39