banner39

Almanya'dan, Somali kumsalında operasyona izin

Alman Federal Parlamentosu, Somali sahillerinde korsanlarla mücadele için 'Atalanta' adı verilen operasyonların genişletilerek karada da havadan saldırı yapılmasına izin verdi.

Avrupa 11.05.2012, 15:54 11.05.2012, 15:54
Almanya'dan, Somali kumsalında operasyona izin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Parlamentosunda Perşembe günü yapılan oylamada Federal Ordu'nun korsanlara karşı Somali sahillerinde 'Atalanta' adı verilen operasyonlarını karada da genişletebilmesi için izin verildi. Yeni düzenlemeye göre Alman Ordusu, Somali sahil şeridinde 2 km genişliğe kadar korsanların lojistik üsleri sayılan yerlere havadan saldırabilecek. Muhalefet partileri oylamada operasyonların genişletilmesi teklifine red oyu verdiler.

Parlamento oylamasıyla AB yönetimindeki korsanlarla mücadele görevi de 2013 Mayıs ayı sonuna kadar uzatılmış oldu. Korsanların gemilerine yapılan ya da korsanların ele geçirdiği gemileri kurtarma operasyonlarında yaklaşık 1400 kadar asker görev yapıyor.

Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, 'Atalanta' operasyonlarında karadan harekat yapılmayacağını, ancak korsanların lojistik üslerinin bombalanması sırasında helikopterler düşürüldüğünde Alman askerlerin kurtarılması için karadan da operasyon yapılacağını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?