Almanya'dan Suriye müdahalesine siyasi destek

Alman Kalkındırma Bakanı Niebel, Suriye'ye yapılacak olası askeri müdahalenin politik olarak destekleneceğini bildirdi.

Almanya'dan Suriye müdahalesine siyasi destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'ye askeri müdahale konusunda çekimser bir tavır ortaya koyan Almanya'nın Federal Kalkınma Bakanı Dirk Niebel, 'yaptırımı gerektiren bir durum olduğunda, yaptırımları gerçekleştirenlerin yanında yeralırız' ifadeleriyle müdahaleye siyasi destek vereceklerini bildirdi.

'Stuttgarter Zeitung' gazetesine bir demeç veren Niebel, zehirli gaz saldırısının Uluslar arası hukuka aykırı olduğunu ve cezasız bırakılamayacağını belirtti. Hür Demokrat Parti FDP'li Alman Bakan, böyle bir durumda askeri bir müdahale için BM kararına çok gerek olmadığını, Alman federal hükümetinin ve parti olarak FDP'nin her zaman askeri bir görev için uluslar arası bir görevlendirmenin şart olduğunu söylediklerini vurguladı. Ancak Suriye'deki kimyasal saldırının Uluslar arası hukuka aykırı bir hareket olarak askeri müdahaleyi zorunlu kıldığını kaydetti.

Askeri müdahaleye Almanya'nın aktif olarak katılmayacağını belirten Niebel, askeri müdahaleden önce politik bir çözüm bulunması için çaba sarfedilmesini taleb etti. Alman Bakan bunun da gerçekleşmesi için Çin ve Rusya'nın BM Güvenlik Konseyindeki engelleme faaliyetine son vermelerinin şart olduğunu söyledi.

WESTERWELLE, İRAN DIŞİŞLERİ BAKANIYLA GÖRÜŞTÜ

IsnaA haber ajansının bildirdiğine göre, Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cavad Şerif'le bir telefon görüşmesi yaparak Suriye'ye askeri müdahale konusunu değerlendirdi. İran Dışişleri Bakanı Şerif, acele ile hızlı kararlar alınmadan önce sonuçlarının bölgede doğuracağı durumun iyi değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Şerif, yalnızca soğukkanlı bir diplomasinin bölgeyi bir şiddet sarmalından koruyabileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 11:57
banner53
YORUM EKLE

banner39