banner39

Almanya'dan Suriye'ye uyarı

Almanya’dan Esed’e gösterileri kanlı bir şekilde bastırmasından dolayı uyarı geldi, Dışişleri Komisyonu başkanı Polenz, BM’nin karşı Suriye yaptırımlarına daha fazla engel olmamasını talep etti

Avrupa 13.07.2011, 12:42 13.07.2011, 12:42
Almanya'dan Suriye'ye uyarı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Uzun bir süreden beri Suriye hakkında bir açıklamada bulunmayan Almanya, son yapılan gösterilerde Esed rejiminin kanlı bir şekilde yaptığı operasyonlar karşısında uyarıda bulundu. Dışişleri Komisyonu başkanı Ruprecht Polenz, BM Güvenlik Konseyi üyelerine, Suriye’ye karşı uygulanacak yaptırımlara engel olmamaları çağrısı yaptı.

New York’ta BM Güvenlik Konsey başkanlığını üstlenen Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de ‘Kendi halkına karşı Suriye rejiminin daha fazla şiddet uygulaması kabul edilemez.’ dedi. Almanya’nın dönem başkanlığını üstlendiği BM Konseyinde, Hür Demokrat Parti FDP’den Dışişleri Komisyon başkanı Polenz, Suriye’ye boykotların başlatılması için çaba sarfediyor.

Suriye’ye yaptırımların kararlaştırılabilmesi için 11 üye ülkenin ‘evet’ oyuna gerek duyulduğunu söyleyen Polenz, bu rakam karşısında Rusya’nın kararı veto etmek için tekrar düşüneceğini belirtti. Bu durumda Güney Afrika ve Brezilya’nın Esed’e uygulanacak yaptırımlara evet demesi gerekiyor. Çin ve Rusya, Suriye’ye uygulanmak istenen yaptırımları engelliyor. Polenz, Suriye’deki son gelişmeler dolayısıyla BM’nin büyük bir endişe duyması gerektiğini vurgulayarak, ‘Esed’e karşı uluslararası baskıların artırılmasıyla ancak Suriye’de bir iyileşme görülebilir.’ dedi.

Alman Dışişleri bakanı Westerwelle, dün Berlin’de Suriye Büyükelçisini bakanlığa çağırtmış, devlet müsteşarı Emily Huber vasıtasıyla Esed rejiminin halka uyguladığı şiddete karşı uyarıda bulunmuştu. Geçtiğimiz günlerde Suriye’de Esed taraftarları,  Fransa, ABD ve AB temsilciliklerine taşlı saldırılar yaparak, elçilikleri işgal etmek istedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?