banner39

Almanya'dan Ukrayna'ya da askeri yardım

Almanya, Ukrayna Ordusuna da çelik yelek ve tıbbi malzeme gönderme kararı aldı.

Avrupa 03.09.2014, 11:12 03.09.2014, 11:12
Almanya'dan Ukrayna'ya da askeri yardım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Kuzey Irak'ta IŞİD'e karşı savaşan Peşmergelere silah ve askeri malzeme gönderme kararına karşı, Alman basınında çıkan haberlerde, Ukrayna'ya bir yara bandı bile gönderilmemesi dile getirilerek eleştirilmişti. Ayrıca Ukrayna Ordusundan da Almanya'nın askeri yardım gönderilmesi için taleb gelmişti.

Federal Alman hükümeti şimdi Ukrayna'ya da çelik yelek ve tıbbi techizat gönderme kararı aldı. Alman hükümetinin bildirdiğine göre, Ukrayna tarafından yaralıların tedavisi için kullanılmak üzere askeri hastahaneler de istendi.

Alman basınında çıkan haberlerde, Ukrayna Savunma Bakanlığının Haziran ayında iki Alman şirketinden 20 bin adet çelik yelek almak için başvuru yaptığı bildirildi. Almanya'nın Oldenburg şehrinde yayınlanan 'Nordwest' isimli gazetenin haberine göre, Federal Başbakan Angela Merkel, parti fraksiyonunda yaptığı konuşmada, Ukrayna'ya gönderilecek korunma malzemesi için şahsen kendisinin ilgileneceğini söyledi. Kiev Belediye Başkanı eski boksör Vitali Klitçko, Ukrayna yönetiminin 3 aydan beri NATO ülkelerinden askeri yardım istediğini ve bir sonuç alamadığını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?