banner39

Almanya'dan Yunanistan'a mülteci yardımı

Almanya bir yıl süreyle Yunanistan’dan gelen mültecileri geri göndermeme kararı aldı

Avrupa 20.01.2011, 15:09 20.01.2011, 15:09
Almanya'dan Yunanistan'a mülteci yardımı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Yunanistan’daki ekonomik kriz nedeniyle Almanya bir yıl boyunca Yunanistan’dan gelen mültecilerin geri gönderilmemesi kararı aldı. Yunanistan’da mülteci kamplarının çok kötü durumda olduğu ve iltica sisteminin hiç işlemediği bildirildi.

Bu günlerde aslında Almanya, Yunanistan üzerinden gelen yaklaşık 1000 mülteciyi tekrar geri göndermeyi planlıyordu. AB yönetmeliğine göre mülteciler, ilk olarak hangi Avrupa ülkesine girmişse oraya geri gönderilebiliyorlar. Ancak Yunanistan’daki şartların kötüleşmesinden dolayı Alman hükümeti bir yıl buradan gelen mültecileri geri göndermeyecek.

BM İltica Organizasyonu, Yunanistan’da mültecilere çok kötü muamele edildiğini, insan haklarının ihlal edilerek, iltica sisteminin tamamen çöktüğünü bildirdi. Alman hükümeti Yunanistan’den gelen mültecilerin işlemlerinin de Almanya’da yapılarak, başvurularının inceleneceğini kaydetti.

Alman hükümeti, bu kararını resmi açıklamada Yunanistan’a yardım amacıyla aldığını belirtti. Hazırlanacak bir aksiyon planıyla Yunanistan’daki iltica sisteminin tekrar işler hale getirilmesine yardım edilecek.

Gözlemciler, İçişleri Bakanlığının kararına, Yunasintan’dan gelen Irak’lı bir mültecinin mahkemeye başvurarak geri gönderilmesini engellemek istemesinin neden olduğunu düşünüyor. Bakanlık, Anayasa Mahkemesi yargıçlarının Yunanistan’dan gelen mültecileri geri göndermenin mantıklı olmadığı kanaatine göre hareket ederek bu kararı aldı.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?