banner39

Almanya'nın Afgan görevi pahalıya maloldu

Almanya’nın Afganistan görevi beklenenden çok daha fazlasına maloldu, şimdiye kadar geçen on yılda 17 milyar Avro harcandı

Avrupa 04.10.2011, 13:45 04.10.2011, 13:45
Almanya'nın Afgan görevi pahalıya maloldu

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (DIW)’nin yaptığı hesaplara göre Almanya, Afganistan görevi için on yılda 17 milyar Avro para harcadı. Alman hükümetinin resmi açıklamasına göre ise bu rakam 5,5 milyar Avro’yu geçmiyor. DIW araştırmacılarına göre Almanya, kararlaştırılan geri çekilme tarihi olan 2014 yılı sonuna kadar 5 milyar Avro daha Afganistan görevi için harcamak zorunda kalacak.

Almanya’nın Afganistan görevi 7 Ekim’de onuncu yılını dolduruyor. 2001 yılı Kasım ayından bu yana Federal hükümet yapılan harcamaları kayıt altına alıyor. Birinci yılda masraflar 436 milyon Avro olarak kaydedilirken, sonraki yıllarda masraflar ikiye katlandı. Ocak 2011 kayıtlarında ise 1 milyar Avro’dan fazla masraf yapıldığı yeraldı.

DIW araştırmacısı Kalkınma ve Güvenlik bölümü başkanı Tilman Brück, yaptıkları hesaplara göre, personel, alt yapı ya da materyal temini için yapılan masrafların bu kayıtların belirttiğinden çok daha fazla olduğunu söylüyor. DIW, Kalkındırma Bakanlığının yaptığı yatırımları veya Dışişleri Bakanlığınının bölgenin istikrarı için yaptığı harcamaları, yaralanan ya da ölen askerler için yapılan ödemeleri de Afganistan görevi masraflarına katıyor. Brück, Afganistan görevinin Alman toplumuna toplam ne kadara malolduğunu hesapladıklarını belirtti.

DIW tarafından yapılan hesaplamalarda Afganistan’da görev yapan 5 bin askerin maaşları da genel masraflara katıldı. Alman hükümetinin aldığı karar gereği, Alman askerleri 2014 yılı sonuna kadar aşamalı olarak Afganistan’dan çekilirse, DIW’nin tahminlerine göre toplam harcama 22 milyar Avro’yu bulacak. Alman askerleri 2014 yılına kadar bekleyip, birden çekilirse bu masrafın 25 milyar Avro’ya çıkacağı tahmin ediliyor. Ayrıca verilen kredilerin de bu hesaba katılması halinde Almanya’nın Afganistan görevi için yaptığı toplam harcama 35 milyar Avro’yu buluyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?