banner39

Almanya'nın Araplara tabanca satışları 5 kat arttı

Almanya'nın Arap ülkelerine geçen yıl sattığı tabanca ve tüfek miktarının 5 misli arttığı bildirildi, Sol Parti silah ihracatının tamamen yasaklanmasını taleb etti.

Avrupa 10.05.2014, 14:18 10.05.2014, 14:18
Almanya'nın Araplara tabanca satışları 5 kat arttı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın küçük silahlar ve bunlar için mermi ihracatının toplam hacmi 2013 yılında, bir yıl öncesine göre yüzde 43 artarak 135,1 milyon Avroya yükseldi. Başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap ülkelerine yaptığı küçük silah ihracatı daha fazla arttı. Suudi Arabistan ve Umman'a yapılan satış miktarının 2012'ye göre geçen yıl 5 kat arttığı bildirildi.

Federal Alman hükümetinin izniyle yapılan silah satışlarıyla ilgili rakamlar, Sol Partiden Jan van Aken'in Federal Parlamentoda verdiği soru önergesine Federal Ekonomi Bakanlığından verilen cevapta yeraldı.

Van Aken, konuyla ilgili Alman resmi televizyon kanalı ARD'ye verdiği demeçte, Federal hükümetin dış politikasının ne kadar vahşi bir yol izlediğinin bu şekilde nadiren ortaya döküldüğünü söyledi. Van Aken, bu silahlarla diktatörlerin kendi halklarına baskı yaptıklarını, Almanya'nın sattığı silahların insanlara acı ve ölüm getirdiğini belirtti. Sol Parti milletvekili, Merkel'in bu silah satışlarına izin vermek suretiyle ikinci bir Arap baharını engellediğini kaydetti.

AB yönetmeliklerine göre makinalı tüfekler, otomatik tabancalar, düz namlulu silahlar ve askeri amaçlarla kullanılabilen kovansız mermi atabilen silahlar, küçük silahlar kategorisinde değerlendiriliyor. Almanya'da küçük silahların satışına Federal Güvenlik Konseyi ile birlikte Federal Ekonomi Bakanlığı izin veriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?