banner39

Almanya'nın batısında yaşlılar, doğusunda gençler ırkçı!

Yapılan bir araştırmada Almanya'nın doğusunda Alman gençler arasındaki ırkçılıkla, batısındaki yaşlılar arasındaki ırkçılığın aynı oranda fazla olduğu tesbit edildi.

Avrupa 26.03.2013, 18:30 26.03.2013, 18:30
Almanya'nın batısında yaşlılar, doğusunda gençler ırkçı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da ırkçılık bölgelere göre farklı gelişiyor. Doğusunda gençler arasında daha çok ırkçı bulunurken, batıda ise yaşlılar arasında ırkçılık daha yaygın. Bir araştırmada yabancı düşmanlığına evet diyenlerin oranı doğudaki 1981'den sonra doğanlarla, batıdaki 1930'dan önce doğanlar arasında aynı oranda tesbit edildi. Her iki gruptan da yüzde 31'i yabancılara karşı olumsuz düşünceler taşıyor.

Leipzig Üniversitesi tarafından on yıl içinde yapılan araştırmada, toplam 18 soru ile insanların diktatörler hakkındaki düşünceleri, Yahudilerin çok etkili olup olmadıkları konusundaki görüşleri, milliyetçi duygular taşıyıp taşımadıkları ve nasyonal sosyalizmin iyi yönlerinin de olduğu gibi fikirlerinin olup olmadığı tesbit edilmeye çalışıldı.

Örneğin bu kişilern yabancı düşmanı olup olmadıklarını tesbit etmek için, Almanya'ya gelen yabancıların sosyal devleti suistimal edip etmedikleri, geri gönderilmeleri gerekip gerekmediği soruldu.

Leipzig Üniversitesi araştırma ekibi, toplumun orta sınıfındaki ırkçılık konusunda 2002 yılından beri araştırma yapıyor. Üçlü ekipteki sosyolog Johannes Kiess, psikolog Oliver Decker ve araştırma yönetici yardımcısı Elmar Baehler sonuçları değerlendiriyorlar.

On yıllık çalışmanın son açıklamasında, yabancı düşmanlığının Almanya genelinde geniş bir şekilde yaygınlaştığı bildirildi. Yaş farkı gözetilmeden yapılan genel değerlendirmede, kendisine soru yöneltilenlerin yüzde 23'ünün yabancı düşmanlığı içeren cevaplar verdiği belirlendi. Doğudaki oran ise yüzde 32 olarak tesbit edildi.

Batıda 1950'den önce doğanların yüzde onunun yabancı düşmanı ve aşırı sağcı olduğu ortaya çıkarılırken, doğuda 1971'den sonra doğanlardan yüzde onunun ırkçı düşünceler taşıdığı tesbit edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?