banner39

Almanya'nın doğusunda ırkçı saldırılar devam ediyor

Almanya'nın doğusundaki Saksonya Eyaletine bağlı Freital şehrinde bir mülteci yurdunun penceresi taşlandı ve Sol Parti bürosuna saldırıldı.

Avrupa 21.09.2015, 18:28 21.09.2015, 18:28
Almanya'nın doğusunda ırkçı saldırılar devam ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Saksonya Eyaletine bağlı Freital şehrinde, gece yarısı Sol Parti bürosuna saldırı yapıldı. Dresden polis sözcüsü, gece bir patlama duyulduğunu, büronun pencerelerinden birinin camının kırıldığını bildirdi. Bunun dışında herhangi bir hasar belirlenemedi.

Büro saldırısından önce ise aynı şehirdeki bir mülteci yurdunun penceresine atılan bir havai fişek patladı. Patlama sonucu pencerenin camı kırıldı.

Temmuz ayı sonunda Freital'da Sol Partiden Belediye Meclisi üyesi Michael Richter'in aracına bir saldırı yapılmış, aracın camları kırılarak kaportası hasar görmüştü.

Dresden'in güneyindeki Freital'da haftalardan beri mültecilera karşı ırkçı protesto gösterileri yapılıyordu. Neonaziler ve sözde 'vatandaş korumacıları' şehre mülteci getirilmemesi için halkı kışkırtan eylemler yapıyorlar. Irkçılar, Freital'da mültecileri savunan göstericilere de saldırdılar.

LEİPZİG BİRLİĞİ İSLAM DÜŞMANLARINA KARŞI

Diğer taraftan aynı eyalete bağlı Leipzig şehrinde oluşturulan birlik, Pazartesi günleri yapılan 'Legida' isimli İslam düşmanı gösterilere karşı direnişe çağırdı. 'Leipzig'e hoşgeldiniz – Dünyaya açık bir şehir' sloganı altında birçok gösteri düzenlendiği bildirildi.

Leipzig'de bugün yapılması beklenen İslam düşmanı Legida gösterisine de yaklaşık bin kişinin katılacağı tahmin ediliyor. Geçen hafta yapılan son gösteride olaylar çıkmış, ırkçı gösterilerle polis çatışmıştı. Legida göstericilerin attığı şişe ve taşlarla polisler yaralandı. Daha sonra göstericiler polis tarafından dağıtıldı.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?