banner15

Almanya'nın doğusunda Sosyal demokratlar önde

Almanya’nın doğu eyaleti Mecklenburg-Vorpommern’de yaklaşık bir hafta sonra yapılacak eyalet seçimlerinde Sosyal Demokrat Parti SPD önde gidiyor

Almanya'nın doğusunda Sosyal demokratlar önde

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın doğu eyaletlerinden Mecklenburg-Vorpommern’de eyalet parlamentosu seçimlerine yaklaşık bir hafta kala yapılan bir anket Sosyal Demokrat Parti SPD’nin önde gittiğini tesbit etti. Şu anda eyalet başbakanlığı yapmakta olan Erwin Sellering, seçimlerden sonra istediği parti ile koalisyona devam edecek.

Dün Alman birinci televizyonu ARD tarafından açıklanan anket sonuçlarına göre Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde birinci sırada yüzde 36 ile SPD yeralıyor. İkinci güçlü parti olarak ise yüzde 26 oy oranıyla Hristiyan Demokrat Parti CDU bulunuyor. Sol Parti yüzde 17 oy alırken, Yeşiller ise ancak yüzde 8’e ulaşabiliyor. Liberal Hür Demokrat Parti FDP ise yüzde 4,5 oyla barajı aşamıyor.

Bu sonuçlar gerçekleşirse Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin yeni hükümeti ya SPD ve CDU’dan oluşan ya da SPD ve Sol Partiden oluşan büyük bir koalisyon ile idare edilecek.  Yapılan ankete göre halk doğrudan başbakanını seçebilseydi, halkın yüzde 62’si oylarını mevcut başbakan Sellering’e verecekti. Kendisine soru yöneltilenlerden yalnızca yüzde 17’si CDU’nun adayı Lorenz Caffier’e oy vereceğini bildirdi.

ARD için ‘Infratest dimap’ tarafından yapılan ankete oy verme hakkına sahip 1000 vatandaş katıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35