banner39

Almanya'nın doğusunda toplantı yasağı

Almanya'nın doğusundaki Saksonya Eyaletine bağlı Heidenau şehrinde, ırkçı gösteriler nedeniyle toplantı yasağı getirildi.

Avrupa 28.08.2015, 17:43 28.08.2015, 17:43
Almanya'nın doğusunda toplantı yasağı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın doğusundaki Heidenau şehrinde bir mülteci barınağına karşı iki gece ardarda gösteri yapan ve bina girişini kapatan ırkçı göstericiler polisle çatışmış ve 31 polis yaralanmıştı. Şehirdeki geçici mülteci yurdunu ziyaret eden Federal Başbakan Angela Merkel de ırkçı göstericiler tarafından yuhlanmıştı.

Irkçı göstericileri protesto etmek için bu gün öğleden sonra yapılmak üzere Heidenau'da 'Hoşgeldin Bayramı' adı verilen bir program düzenlendi. Ancak Eyalet Bölge İdaresi, Cuma günü saat 14'den Pazartesi günü sabah 6'ya kadar tüm grupların düzenlediği toplantıları yasakladı. Hoşgeldin Bayramı'na karşı ırkçı grupların da caddeye çıkacağı bildirildi.

Eyalet Bölge İdaresinden yapılan açıklamada, karşıt gruplar arasında çatışma çıkması ihtimalinin yüksek olduğu belirtilerek, tüm toplantıları yasaklamaktan başka bir çare bulunamadığı kaydedildi. Saksonya Emniyet Müdürlüğü, 'Hoşgeldin Bayramı'nın güvenliğini sağlayamayacağını daha önceden bildirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?