banner39

Almanya'nın Dresden şehrinde neonaziler engellendi

Almanya'nın Dresden şehrinde yüzlerce kişinin katıldığı karşı gösteriyle, neonazilerin gösterisi engellendi.

Avrupa 09.06.2014, 13:23 09.06.2014, 13:23
Almanya'nın Dresden şehrinde neonaziler engellendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın doğusundaki Dresden şehrinde, karşı faşist gruplar, sendikalar ve bazı derneklerin ortak katılımıyla, neonaziler tarafından düzenlenen gösteri engellendi. Neonazilere karşı eyleme Dresden Belediye Başkanı, Hristiyan demokrat politikacı Helma Orosz da katıldı. Orosz, daha önce, halkı neonazilere karşı engelleme eylemine çağırarak, aşırı sağa ve yabancı düşmanlığına gereken dersi vermelerini taleb etmişti.

Karşı faşist eylemi düzenleyenler, neonazilerin gösterisini engellemek için yaklaşık 1500 kişinin eyleme katıldığını bildirdi. Polis tarafından ise tam bir rakam verilmeden, 'yüzlerce eylemci' ifadesi kullanıldı. Neonazilerin 'Almanya'nın geleceği' adını verdikleri yürüyüşe ise beklediklerinden çok az olarak yaklaşık 400 kişinin katıldığı bildirildi.

Polis tarafından yapılan açıklamada neonazilerin gösterisine 800'den fazla neonazinin katılmasının beklendiği duyurulmuştu. Polis sözcüsü yaklaşık 2 bin polisin görev yaptığı Dresden'de kayde değer bir gerginliğin yaşanmadığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?