Almanya'nın gözü İspanyol gençlerde

Almanya, İspanyol gençlerinin mesleki eğitimi için yardım etmek ve işsiz gençlerin Almanya'ya gelmesini sağlamak istiyor.

Almanya'nın gözü İspanyol gençlerde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya, İspanyol gençleri arasındaki yaygın işsizliğin çözümü için yardım etmek istiyor. Alman Eğitim Bakanı Annette Schavan ve İspanyol mevkidaşı Jose Ignacio Wert Ortega, işletmeler ve okulların ortak sürdürdükleri mesleki eğitim konusunda karşılıklı bilgi ve uzman değişimi için bir niyet mektubu imzaladılar.

Schavan basına yaptığı açıklamada, amaçlarının İspanya'da da Almanya'dakine benzer ikili sistemi uygulamak olduğunu, bu sistemin gençler arasındaki işsizliği gidermek için en iyi çözüm olduğunu söyledi. Her iki bakan da Eylül ayı başında Madrid'de bir antlaşma imzalamak istiyorlar.

Yapılacak antlaşma ile İspanyol gençleri hem İspanya'daki hem de Almanya'daki Alman işletmelerinde mesleki eğitim alabilecekler. Schavan, Almanya'da yaşanan nitelikli işgücü ihtiyacından dolayı İspanyol gençlerin burada da ilginç mesleki eğitim imkanları bulabileceklerini belirtti.

MUHALEFETTEN ELEŞTİRİ

Almanya'nın Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti (NRW) Çalışma Bakanı Guntram Schneider, AB ülkelerinde işverenler arasında zaten bu imkanların bulunduğunu, her AB üyesi ülke gençlerinin istediği herhangi bir AB ülkesinde meslek eğitimi alabileceğini söyledi. Schneider, haber ajansı dapd'ye verdiği demeçte, Schavan'ın işbirliği planının İspanya'ya da, Almanya'ya da bir fayda getirmeyeceğini öne sürdü.

Schneider, NRW'nin bazı bölgelerinde mesleki eğitim yerlerinin çok az olduğunu, ayrıca birçok işletmenin mesleki eğitim sonrası gençleri işe almadığını bildirdi. Bu yüzden 'nitelikli işçi turizmi'nin AB'de bir çözüm olmadığını savundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 13:58
banner53
YORUM EKLE

banner39