banner39

Almanya'nın IHA alım planı iktidar partisini böldü

Alman Savunma Bakanı De Maiziere'nin insansız hava aracı talebine kendi partisinden de karşı çıkanlar oldu.

Avrupa 01.04.2013, 13:10 01.04.2013, 13:10
Almanya'nın IHA alım planı iktidar partisini böldü

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal hükümetinin koalisyon ortaklarından Hristiyan Demokratlar Birliği CDU'nun Parlamento grubu savunma uzmanları, kendi partilerinden Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'nin Federal Orduya insansız hava aracı temini kararının Eylül'de yapılacak genel seçimden önce alınması talebine karşı çıktılar.

Federal Parlamento Savunma Komisyonu Başkan yardımcısı CDU'lu Karl Lamers, basına verdiği demeçte karar konusunda acele etmeyi gerektiren bir durumun bulunmadığını söyledi. CDU'nun savunma politikası sözcüsü Ernst-Reinhard Beck de, acilen hareket edilmesine gerek bulunmadığını belirtti. Beck, insansız hava aracı almanın amacı konusunda Avrupa olarak ortak bir çözüm bulunması gerektiğini savundu.

Aynı partinin yine savunma politikası uzmanlarından Bernd Siebert, hükümetin yürütme dönemi sona ermeden acele bir karar vermeyi zorunlu kılan, insansız hava aracı kullanımını gerektiren bir görevin şu an bulunmadığını kaydetti.

Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere birçok kez yaptığı açıklamalarda, önümüzdeki aylarda IHA alımı konusunda bir kararı bildirmek istediğini söylemişti. Bakanlıktan basına verilen son bilgiye göre De Maiziere bu konudaki tutumundan vazgeçmedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?