banner39

Almanya'nın IKBY'ye yardımı 24 Eylül'de yola çıkıyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne Almanya'nın göndereceği silah ve muhimmatın ilk kısmı, Müritz kentindeki askeri malzeme deposunda hazırlanıyor. Tüm malzemeler yaklaşık 70 milyon avro değerinde

Avrupa 18.09.2014, 17:54 18.09.2014, 17:54
Almanya'nın IKBY'ye yardımı 24 Eylül'de yola çıkıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'nın IŞİD’e karşı kullanılması amacıyla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) göndereceği silah ve mühimmatın Müritz kentindeki askeri malzeme deposunda hazırlandığı bildirildi.

Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin Müritz kentindeki askeri malzeme deposunda düzenlenen basın bilgilendirme etkinliğinde, IKBY’ye gönderilecek silah ile mühimmat ve askeri teçhizatlar gazetecilere gösterildi. 

Son kontrolleri yapılan silah, mühimmat ve askeri teçhizatın 24 Eylül'de Irak'a gönderilmeye başlanmasının planlandığı belirtildi.

Mecklenburg-Vorpommern birliğinde bilgilendirme biriminde görevli olan Yarbay Klaus Brandel, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Alman hükümetinin kararıyla silah, teçhizat ve askeri araçların Kuzey Irak’a göndermekle görevlendirildiklerini ifade etti.

Irak’a gönderilecek silahların Almanya genelinde hangi depolarda bulunduğunu geçen hafta öğrendiklerini ve bu silahların karayoluyla Müritz’e getirildiğini belirten Brandel, burada silahların kullanılabilir olup olmadığının kontrol edildiğini kaydetti.

Brandel, Mürtiz’te ayrıca Irak'a silah ve teçhizat nakledilmesi konusunda tüm işlemlerin de gerçekleştirildiğini ve gerekli izinlerin alma işleminin de yapıldığını belirterek, bunlar tamamlandıktan sonra silahların Irak’a gönderilmek üzere Leipzig Havalimanı'na taşınacağına işaret etti.

Söz konusu malzemenin Leipzig’ten hava yoluyla Irak hükümetinin talebiyle önce Irak’ın başkenti Bağdat’a götürüleceğini, burada denetlenecek olan silahların daha sonra Erbil’e nakledileceğini ifade eden Brandel, Almanya'da uçağın kalkmasına 7 gün kala Bağdat hükümetine tüm belgelerin gönderildiğini de kaydetti.

IRAK'A GÖNDERİLEN MALZEMELERİN DEĞERİ 70 MİLYON AVRO

IKBY’e gönderilecek malzemenin ilk dilimin yaklaşık 600 ton olduğuna dikkati çeken Brandel, ilk dilimde gönderilecek silah ve malzemelerin taşınmasının bir seferde gerçekleşemeyeceğini, bunun için 6 ila 10  arasında seferin gerekli olduğunu vurguladı.

‘’İlk dilimin nakledilmesinin eylül sonu, ekim başında sonlandırılması hedefleniyor’’ diyen Brandel, ilk uçuşun da  nakliye uçağına bağlı olarak 24 Eylül gibi yapılacağını belirtti.

Brandel, ilk sevkiyatın 23 Eylül veya 25 Eylül'de de gerçekleşebileceğini ifade ederek, ikinci ve üçüncü dilimin gönderme tarihinin ise henüz belli olmadığını kaydetti.

"Irak’a gönderilecek tüm malzemeler yaklaşık 70 milyon avro değerinde" diyen Brandel, ‘’Sadece ilk dilimde gönderilecek silah, teçhizat ve araçların değeri 30 milyon avro’’ ifadesini kullandı.

PEŞMERGE, ALMANYA'DA EĞİTİM ALACAK

Silahların dağıtımı için 4 subay ve 2 astsubayın 2 haftadan beri bölgede bulunduğunu ifade eden Brandel, bu askerlerin IKBY yönetimi ve Peşmerge ile temasta olduklarını ve silahların dağıtımını organize edeceklerini belirtti.

Peşmerge'ye hafif silahlar konusunda eğitim vermek için Almanya’dan 6 paraşütçü askerin de yakın zamanda bölgeye gönderileceğini açıklayan Brandel, milan tanksavar gibi ağır silahlar konusunda eğitim vermek için de 30 Peşmerge'nin Almanya’ya geleceğine işaret etti.

Brandel, Almanya’ya 22 Eylül'de gelecek olan 30 Peşmerge'den 20’sinin milan tanksavar, 10’nun da gönderilecek teçhizat arasında yer alan seyyar mutfakla ilgili eğitim alacağını kaydetti.

Silahların istenmeyen kişilerin ellerine geçme tehlikesinin bulunup bulunmadığı yönündeki bir soruya karşılık da Brandel, bunun ihtimal dışı olmadığını ancak bunun için Almanya’nın ücretsiz olarak verdiği silahların amacına bağlı olarak IŞİD’e karşı kullanılması yönünde  Irak'tan güvence istendiğini belirtti.

Brandel, amaca uygun kullanılmaması durumunda ise bunun yapılan sözleşmelerin ihlali anlamına geleceğini kaydetti.

Waren ve Müritz askeri depodan sorumlu olan Yarbay Christian Westendorf,  Müritz deposunda kapasitelerin mevcut olduğu için Almanya genelinden silah ve malzemelerin buraya getirildiğini, bunları Irak’a gönderilmesi konusunda hazır hale getirmek için görevlendirildiklerini belirtti.

IKBY’ye  savunma amaçlı askeri malzeme ve teçhizatın bu ayın başında yine Müritz’te toplanarak bölgeye gönderildiğini hatırlatan Westendorf, Irak’a ikinci ve üçüncü dilimde gönderilecek bazı silahların henüz Müritz’e gönderilmediğini, birinci dilimde gönderilecek çadırların da gelecek günlerde buraya getirileceğini kaydetti.

Westendorf,  söz konusu silahlar için gerekli olan mühimmatın ise paralel olarak Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Wulfen kentindeki askeri depoda toplanacağını ve karayoluyla Leipzig Havalimanı'na götürüleceğini bildirdi.

Almanya ilk dilimde 4 bin G3 piyade tüfeği, 4 bin p1 tipi tabanca, 20 milan tanksavar, 120 bazuka, 20 MG 3 makineli tüfek, 50 sinyal tabanca, 5 bin el bombasının yanı sıra 15 seyyar mutfak, 75 çadır, 2 bin koruma gözlüğü, 170 kişisel sıhhi yardım malzemesi ve araçlar gönderecek.

IKBY’ye üç sevikat dilimi sonunda ise 8 biner adet G3 ve G36 piyade tüfeği ile p1 tipi tabanca, 40 MG 3 makineli tüfek, 30 milan tanksavar, 240 bazuka, 100 sinyal tabanca, 10 bin el bombası, 25 seyyar mutfak, 125 çadır,  bin 500 dürbün, 4 bin koruma gözlüğü, 270 kişisel sıhhi malzeme yardımında bulunulacak.

Almanya, bu ayın başında yaklaşık 9 bin 500 parçadan oluşan koruyucu yelek, kask, mayın arama detektörleri, gece görüş gözlüğü, telsiz ve metal detektörleri IKBY’e göndermişti. Alman hükümeti IKBY’e silah yardımında bulma kararını 31 Ağustos’ta almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?