banner39

Almanya'nın istediği AB'li yabancılar artıyor

Almanya'ya işgöçü oranında 1996'dan bu yana görülmeyen bir artış gerçekleşti, gelenlerin yüzde 90'ı AB ülkelerinden, doğu ve güney Avrupa'dan.

Avrupa 05.04.2012, 14:06 05.04.2012, 14:06
Almanya'nın istediği AB'li yabancılar artıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da geçen yıl görülen yabancı artışı, son 15 yıldaki en yüksek düzeyine ulaştı. Bir yıl öncesine göre yabancı sayısı yüzde 2,6 oranında artış gösterdi. Almanya'ya çalışmak üzere yeni gelen yabancıların çoğunluğu AB ülkelerinden geliyor. Federal İstatistik Dairesi verilerine göre yeni kaydı yapılan yabancı işgücünün yüzde 90'ı, özellikle Doğu Avrupa ülkeleri olmak üzere, AB ülkesi vatandaşlarından oluşuyor.

2011'de yabancı devlet uyruklı yabancı sayısı 177 bin 300 artarak 6,93 milyona yükseldi. 2004 yılından bu yana Avrupa Birliğine giren ülke vatandaşlarının 2011 Mayıs ayından bu yana tüm AB ülkelerinde rahat dolaşımı ve çalışmasına müsaade edildiğinden bu ülkelerden gelen işgöçü büyük oranda arttı. Almanya'ya en çok yabancı işgücü 49 bin kişi olarak Polonya'dan geldi.

TÜRKLER AZALIYOR

AB ülkelerinden doğu ve güney Avrupa'dan gelen yabancı uyruklu işgücü sayısında büyük artış görülürken, Türk vatandaşlarının sayısında azalma görüldü. Romanya ve Bulgaristan'dan Almanya'ya geçen sene yaklaşık 50 bin kişi geldi. Avro krizinin belirgin bir şekilde görüldüğü, Yunanistan, İtalya ve İspanya'dan ise toplam 14 bin kişi geldi.

AB'ye üye olmayan ülkelerden gelen işgücü sayısı ise yaklaşık 21 bini buldu. Almanya'da AB dışından olup da en büyük yabancı grubunu oluşturan Türk vatandaşlarının sayısı ise 2011'de 22 bin kişi azaldı.

Almanya'da Federal İstatistik Dairesi tarafından yapılan tesbitlere göre yaklaşık 82 milyon insan yaşıyor ve bunların yaklaşık yüzde 9'u yabancı ülke vatandaşı. Fakat ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 20'si en azından anne ya da baba tarafından göçmen asıllı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü