Almanya'nın 'kalıcı Türk' korkusu

Almanya İçişleri Bakanı Friedrich: 'Biz 4 milyon insana miras bırakabilecekleri çifte vatandaşlık verirsek, Almanya'da kalıcı bir Türk azınlığı olur

Almanya'nın 'kalıcı Türk'  korkusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, ülkede Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti arasında süren hükümet kurma çalışmaları kapsamında koalisyon görüşmelerinde tartışılan çifte vatandaşlığa karşı olduğunu yineledi.

Friedrich, "Münchner Merkur" gazetesine yaptığı açıklamada, 'Biz 4 milyon insana miras bırakabilecekleri çifte vatandaşlık verirsek, Almanya'da kalıcı bir Türk azınlığı olur'' ifadesini kullandı.

Görüşmeler kapsamında önerilen ve 'durağan vatandaşlık'' olarak adlandırılan modele de şüphe ile baktığını ifade eden Friedrich, 'opsiyon modelinde' gençlerin bir vatandaşlık için 23 yaş yerine 30 yaşında karar verebilmesi şeklinde sürenin uzatılması yönündeki bir uzlaşmaya olumlu baktığını kaydetti.

DURAĞAN VATANDAŞLIK

'Durağan vatandaşlık'' modelinde iki ülke vatandaşı olanlar ikamet ettikleri ülkenin vatandaşlık haklarından istifade etmeyi amaçlarken, 2000′den sonra uygulamaya giren 'opsiyon modelinde' Almanya'da doğan yabancı gençler 23 yaşına kadar Alman vatandaşı ile ebeveynlerin vatandaşlığı arasında seçime zorlanıyor.

Hükümet kurma çalışmaları kapsamında içişleri çalışma grubu ile entegrasyon ve göç alt grubu, çarşamba günü bir araya gelecek ve bu konuyu görüşecek. Sosyal Demokrat Parti çifte vatandaşlık uygulamaya geçmesini talep ediyor.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 08:43
banner53
YORUM EKLE

banner39