Almanya'nın küçük silah satışları arttı

Almanya'nın geçen yıl silah ihracatı azaldı, ancak üçüncü ülkeler adı verilen AB ve NATO üyesi olmayan ülkelere satılan küçük silah miktarında büyük artış görüldü.

Almanya'nın küçük silah satışları arttı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal hükümeti tarafından hazırlanan bir rapora göre Almanya geçen yıl toplam 946 milyon Avroluk silah ihrac etti. 2011 yılında Almanya'nın toplam silah ihracatı ise 1 milyar 285 milyon Avroyu bulmuştu. 2012'de bir yıl öncesine göre silah ihracatında azalma görüldü. Geçen yıl satılan silahların yüzde 59'u, NATO ya da AB'ye üye olmayan ülkelere gönderildi.

Hükümetin 14. silah ihracatı raporunda, küçük silahların satışlarında görülen büyük artış dikkat çekiyor. Geçen yıl toplam 37,09 milyon Avroluk küçük silah satışına izin verilmiş. 2011'de bu rakam 17,92 milyon Avro olarak bildirilmişti. Küçük silahlar arasında makinalı tüfekler, otomatik tabancalar ve mühimmat yeralıyor.

EN ÇOK SUUDA SATIŞ YAPILDI

Almanya'nın silah ihrac ettiği ülkelerin başında Suudi Arabistan yeralıyor. Suudi Arabistan, sınır güvenliğinin sağlanması için askeri donanım, silahların kurulması için özel araçlar, silah hedef araçları ve güdümlü roketlerin kontrolü için gerekli olan bilgisayar programları aldı.

Almanya'dan en çok silah alan ülkelerden ikincisi ise ABD. Daha sonra Cezayir üçüncü sırada, İngiltere ise dördüncü sırada yeralıyor. Sırasıyla Almanya'dan silah alan diğer ülkeler ise Kanada, Fransa, İsviçre, Güney Kore, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 11:41
banner53
YORUM EKLE

banner39