banner39

Almanya'nın S. Arabistan'a silah ihracatı artıyor

Alman Federal hükümeti bu yılın ilk ayında Suudi Arabistan'a yeni silah ihracat izinleri verdi, 110 milyon Avroluk yeni ihracat miktarı geçen yıl yapılan toplam ihracat hacmininin yarısından fazlasını oluşturuyor.

Avrupa 14.02.2015, 13:38 14.02.2015, 13:38
Almanya'nın S. Arabistan'a silah ihracatı artıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal hükümetinin Suudi Arabistan'a silah ihracatı için geçen ay yeni izinler verdiği bildirildi. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD'nin Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Federal Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, hükümet kurulduğunda yaptığı açıklamalarda insan haklarının çiğnendiği ülkelere silah ihracatında büyük kısıtlamalara gidileceğini söylüyordu.

Ancak Ocak ayında Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından Suudi Arabistan'a 110 milyon Avro değerinde silah ve askeri malzemenin satışına izin verildi. Geçen yılın yaz aylarından bu yana ilk defa bu kadar yüksek miktarda silah satışına onay verilmiş oldu. Geçen yılın Ekim ayından bu yana Suudi Arabistan'a, izinleri daha önceden verilen 332 milyon Avro değerinde silah ve askeri malzeme gönderildi.

Sol Parti'nin Federal Parlamentoda konuyla ilgili verdiği soru önergesine Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen cevapta Suudi Arabistan'a gönderilen silah ve askeri malzeme hakkında bazı bilgiler yeraldı. Buna göre Suudi Arabistan'a güdümlü füzeler, savaş jeti yedek parçaları, top mermileri, tanksavar ve havan topu mermileri gönderildi.

Almanya'da yayınlanan haftalık dergi 'Spiegel'in haberinde Suudi Arabistan'da imalatı için lisans alınmış bir silah fabrikasına, G36 model makinalı tüfek parçalarının da gönderildiği bildirildi.

İnsan hakları ihlali gerekçe gösterilerek Almanya'nın Suudi Arabistan'a silah ihracatı, sürekli iç politikada tartışma konusu oluyor. Sol Parti silah ihracatları konusu uzmanı Jan van Aken, Suudi Arabistan'a silah ve askeri malzeme ihracatının derhal ve tamamen durdurulmasını taleb etti. Van Aken, insan haklarını ayaklar altına alan tüm ülkelere silah için bir vida bile gönderilmemsi gerektiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?