banner39

Almanya'nın Türkiye ile ticareti artıyor

Türkiye, Almanya'nın en önemli 20 ticari ortağı ülke arasında yeralıyor, son on yılda iki ülke arasındaki ihracat ve ithalat önemli derecede bir artış gösterdi.

Avrupa 03.04.2012, 14:36 03.04.2012, 14:36
Almanya'nın Türkiye ile ticareti artıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Türkiye her geçen gün Almanya'nın daha önemli bir ticaret ortağı haline geliyor. İki ülke arasındaki ticaret giderek artıyor. Son on yılda Almanya'nın Türkiye'ye yaptığı ihracat 4 kat artarken, Türkiye'den yaptığı ithalat da 2 kat arttı.

Merkezi Wiesbaden'da bulunan Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre Alman firmaları Türkiye'ye toplam 20,1 milyar Avroluk mal sattılar, Türkiye'den de toplam 11,7 milyar Avroluk mal satın alındı. Türkiye, Almanya'nın ihracat yaptığı ülkeler arasında yüzde 1,9'luk bir payla 15. sırada bulunuyor. Almanya'nın ithalat yaptığı ülkeler arasında ise Türkiye yüzde 1,3'lük bir payla 20. sırada.

Almanya'nın Türkiye'ye ihraç ettiği mallar arasında otomobil ve parçaları, makinalar ve kimyasal ürünler yeralıyor. Türkiye'den de tekstil ürünlerinin yanısıra otomobil ve parçaları ile bazı makinalar ithal ediliyor.

Türkiye, AB ile son zamanlarda siyasi olarak bazı problemler yaşasa da ekonomik işbirliğini büyük ölçüde artırdı. AB İstatistik Dairesi'nin Mart ayı ortasında bildirdiğine göre Türkiye, AB ile yaptığı ticarette geçen yıl Japonya'yı geride bırakarak 6. sıraya yükseldi.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?