Almanya'nın yeni başbakanı Yeşil olabilir

Almanya’da yapılan son seçim araştırmasına göre Yeşiller oylarını yüzde 28’lere kadar artırdı, önümüzdeki dönem SPD ile birlikte koalisyon kurarak başbakanlığı alabilirler

Almanya'nın yeni başbakanı Yeşil olabilir

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da haftalık olarak yapılan Forsa seçim trendinin son anketinde Yeşiller’in oy oranını yüzde 28’e çıkararak Sosyal Demokrat Parti SPD ile bir koalisyon kurma ihtimalini artırdığı ortaya çıktı. Artık önceden başbakanlığı SPD’nin üstlendiği kırmızı-yeşil koalisyon modeli yerine şimdi Yeşillerden bir başbakanın liderliğinde yeşil-kırmızı koalisyondan bahsediliyor. Son seçimlerde yaşanan büyük yenilgiden dolayı genel başkanları Westerwelle’nin istifa etmek zorunda kaldığı liberallerin ise önümüzdeki dönemde Federal Parlamentoya girmeleri adeta imkansız gibi görünüyor. Şu andaki koalisyonun büyük ortağı Hristiyan Demokratlar Birliği ise önemli ölçüde oy kaybına uğradı.

Baden-Württemberg Eyaletinde tarihi bir sonuç almayı başaran Yeşiller Partisi Almanya genelinde de kurulduğundan bu yana en yüksek oy oranına ulaştı. Alman özel televizyonu RTL tarafından görevlendirilen Forsa seçim trendi anketinde Yeşiller oylarını 7 puan artırarak yüzde 28’e ulaştı. Sosyal Demokrat Parti SPD ise iki puan kaybederek yüzde 23’e düştü. İki partinin toplam oy oranı yüzde 51’i buluyor. Böylece bu iki partiye parlamentodaki mutlak çoğunlukla hükümet kurma yolu açıldı. Ancak bu sefer Yeşiller’in oy oranı SPD’den daha fazla olduğu için başbakanlık hakkı Yeşiller’in olabilir.

Almanya’nın güneybatısındaki seçim yenilgileri ve Hür Demokrat Parti’de yaşanan liderlik krizi nedeniyle iktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birliği’ne de 3 puan kaybettirerek oy oranını yüzde 30’a düşürdü. FDP ise 2 puan kaybederek yüzde 3’e düştü. Bu durumda 2012 seçimlerinde FDP sadece yüzde 3 oy alırsa, barajı aşamayarak Federal Parlamentoya giremeyecek. Hristiyan Demokratlarla liberallerin toplam oyu son ankete göre yüzde 33’de kaldı. Sol Parti ise oylarını 1 puan artırarak yüzde 9’a yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 14:48
banner53
YORUM EKLE

banner39