banner39

Almanya'nın yeni Tarım Bakanı atandı

İstifa eden Alman Federal Tarım Bakanı Friedrich'in yerine partisi CSU'dan Christian Schmidt atandı.

Avrupa 18.02.2014, 11:28 18.02.2014, 11:28
Almanya'nın yeni Tarım Bakanı atandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman federal koalisyon hükümet ortaklarından Sosyal Demokrat Parti SPD'li politikacı Sebastian Edathy'nin çocuk pornosu kullandığı gerekçesiyle Uluslar arası arandığını SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel'e bildirdiği ortaya çıkınca, tepkiler sonucu Federal Tarım Bakanı Hans-Peter Friedrich istifa etmişti. Friedrich'in yerine partisi Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU'dan Christian Schmidt Federal Tarım Bakanı olarak görevlendirildi.

Bavyera Eyaletinde şimdiye kadar dış ve güvenlik politikası ile ilgili görevler alan Schmidt, bundan böyle Tarım Bakanlığı görevinde süt sanayii, yeşil hafta ve organik çiftçilik gibi konularla meşgul olacak.

Hristiyan muhafazakar politikacı Schmidt, daha önceki görevlerinde Savunma Bakanlığında müsteşarlık yapmıştı ve 8 yıl içinde bu bakanlıkta 3 bakan değişti. Eski Savunma Bakanı Franz-Josef Jung, Afganistan'ın Kunduz Eyaletinde yapılan hava saldırısı sonucu onlarca sivil Afgan hayatını kaybettiğinde, şimdiki Tarım Bakanı Schmidt, Savunma Bakanlığını savunmak zorunda kalmıştı.

Asıl mesleği avukat olan 56 yaşındaki Schmidt Protestan Hristiyan ve 2 yıldan beri de Bavyera'nın güçlü partisi CSU Genel Başkanı Horst Seehofer'in yardımcılığı görevini yapıyor. Son seçimlerde kendi seçim bölgesi Fürth'de yüzde 49 oy alarak federal milletvekili seçildi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?