banner39

Almanya'ya dönen IŞİD'ci sayısı 200'e çıktı

Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı, Suriye ve Irak'ta IŞİD'le birlikte savaşarak Almanya'ya geri dönenlerin sayısının 200'e çıktığını bildirdi.

Avrupa 26.02.2015, 11:42 26.02.2015, 12:02
Almanya'ya dönen IŞİD'ci sayısı 200'e çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan Avrupa Polis Kongresi'nde konuşan Almanya Federal Anayasayı Koruma istihbarat teşkilatı başkanı Hans-Georg Maassen, şimdiye kadar Suriye ve Irak'ta IŞİD'le birlikte savaştıktan sonra Almanya'ya dönenlerin sayısının yaklaşık 200'ü bulduğunu söyledi.

Maassen bunlardan 70'i hakkında Almanya'da askeri eylem ya da ağır suç işleyecekleri yönünde zanları bulunduğunu, ancak Alman güvenlik kurumlarının buna dair delil bulmalarının ya da bu kişileri takip ve kontrol etmelerinin çok zor olduğunu belirtti. Alman istihbarat başkanı Almanya'da da mutlaka bir terör eylemi gerçekleşeceğini üzülerek bildirdiğini kaydetti.

Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının verilerine göre Almanya'dan Suriye ve Irak'a yaklaşık 600 kişi giderek IŞİD'e katıldı. Bunlardan 70'inin öldüğü, 10'unun intihar saldırısı yaptığı bildirildi. Ocak ayında yapılan açıklamada Almanya'ya yaklaşık 180 IŞİD bağlantılı kişinin döndüğü belirtilmişti.

Maassen, El-Kaide ile IŞİD arasındaki rekabetin gelecekte daha çok terör eylemlerine yolaçabileceğini, her iki örgütün de daha çarpıcı terör saldırıları yaparak Müslüman gençleri kendi taraflarına çekmek isteyeceklerini öne sürdü. Almanya'nın bu örgütleri düşman olarak gördüğünü ve Almanya'da kendilerine savaşçı kazanmaya çalıştıklarını düşündüğünü kaydetti.

RUSYA, AVRUPA'DA CASUSLUK FAALİYETLERİNİ ARTIRDI

Diğer taraftan Rusya'nın Avrupa'da casusluk faaliyetlerini büyük oranda artırdığını ifade eden Maassen, özellikle şu sıralarda batıda Ukrayna kriziyle ilgili alınacak kararlar nedeniyle Rus istihbaratının çalışmalarını yoğunlaştırdığını belirtti.

Alman istihbarat başkanı Maassen, Rusya'nın yeniden eski Sovyet dönemindeki KGB yöntemlerine başvurduğunu, bunlar arasında normal istihbarat çalışmalarının yanısıra kararları etkilemeyi amaçlayan dezenformasyon çalışmaları da yaptığını, istikrarsızlığı sağlamak amacıyla aşırı gruplara destek verdiğini söyledi.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?