Almanya'ya giden sığınmacı sayısı düştü

Almanya’ya 6 ayda 222 bin sığınmacı gittiği açıklanarak gelen başvurularda sürekli düşüş yaşandığı belirtildi

Avrupa 08.07.2016, 16:43 08.07.2016, 16:43
Almanya'ya giden sığınmacı sayısı düştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya’ya gelen sığınmacı sayısında önemli ölçüde düşüş var. Balkan güzergahının kapatılması ve Türkiye ile yapılan geri kabul anlaşması Avrupa’ya sığınmacı akınını büyük ölçüde azalttı. Sığınmacıların hedef ülkesi Almanya’ya bu yılın ilk 6 ayında 222 bin kişi geldi. Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere tarafından bugün açıklanan rakamlara göre, 6 aylık dönemde Almanya’ya 222 bin 264 kişi sığınmacı olarak giriş yaptı. Almanya’ya 2015 yılı içerisinde 1.09 milyon sığınmacı gelmişti.

SÜREKLİ DÜŞÜŞ VAR

Federal Göç ve Mülteciler Dairesi Bamf tarafından sığınmacıların kayıtlarının tutulduğu “Easy” kayıt sistemine göre, Almanya’ya Ocak ayı içerisinde 92 bin kişi gelirken, aylar itibariyle yaşanan düşüş sonucunda Haziran ayında bu sayı 16 bine geriledi.

Resmi verilere göre, ilk 6 aylık dönemde Almanya’da 397 bin sığınma başvurusunda bulundu. Sayının yüksek olmasının daha önce gelen ve henüz sığınma başvurusu yapamayanların başvurularını yapmasından kaynaklandığı öğrenildi. Bamf Başkanı Frank-Jürgen Weise, yıl içerisinde yaklaşık 150 bin kişinin daha sığınma başvurusunda bulunmasının beklendiğini söyledi. 283 bin başvuruyu değerlendiren Bamf, başvuranların yaklaşık yarısına Cenevre Sözleşmesi gereğince sığınmacı statüsü, başvurunların yüde 8’ine ise geçici sığınma hakkı tanıdı.

GERİ KABUL ANLAŞMASININ ETKİSİ

Almanya’ya gelen sığınmacı sayısı konusunda kayda değer bir rahatlama olduğunu kaydeden Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, bunda Balkan güzerhanının kapatılması ve Türkiye ile yapılan geri kabul anlaşmasının etkili olduğunu söyledi. Sığınmacı krizinin henüz çözülmediğini belirten de Maiziere, ancak gelişmelerin Avrupa ve Almanya açısından olumlu olduğunu bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?