banner39

Almanya'ya Suriye'den ilk mülteciler yaza geliyor

Suriye'den gelecek toplam 5 bin mülteciden bini Almanya'nın Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti NRW'ye yerleştirilecek.

Avrupa 26.03.2013, 17:39 26.03.2013, 17:39
Almanya'ya Suriye'den ilk mülteciler yaza geliyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'ya Suriye'den gelecek toplam 5 bin mülteci, eyaletlerin büyüklüğüne göre 16 ayrı eyalete yerleştirilecekler. Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti NRW İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, Suriye'deki gerginliğin gözönüne alınarak mültecilere yerleşim imkanı verilmesinin 'insanlık gereği' olduğunu söyleyerek, NRW'de yaklaşık bin mültecinin barındırılacağını bildirdi.

Daha önce Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich Suriye'den getirilecek mülteciler konusunda yaptığı açıklamada, öncelikle Hristiyan ailelere gelme imkanı verileceğini, bu ailelerin belirlenmesi için Suriye'nin komşu ülkelerine sığınan mültecilerin bulunduğu kamplara bir heyet gönderileceğini belirtmişti. Friedrich, bunlar arasında da öncelikle ailelerini kaybden çocukların alınacağını söyledi.

'Pro Asyl' isimli insan hakları derneği, Suriye'den komşu ülkelere hergün 5 ile 10 bin arasında mültecinin sığındığını, Almanya'nın sadece 5 bin mülteciyi kabul etmesinin çok 'mütevazi' bir yaklaşım olduğunu belirtti. NRW Eyalet hükümeti sorunun çözümü için Avrupa genelinde bir konseptin geliştirilmesini taleb etti.

NRW bakanları, Suriye'den getirilecek mültecilere Almanya'da sürekli oturum hakkı verilmesini taleb ederek, böylece bu insanlara ülkelerinde yaşadıkları korkunç olaylardan sonra tekrar sükunet bularak hayata bir bakış açısı sağlamak için yardım edilebileceğini bildirdiler.

NRW İçişleri Bakanlığı ayrıca Suriye'den daha önce gelenlerin de yurtdışı edilme işleminden muaf tutulmasını, Suriyeli üniversite öğrencilerinin de ülkelerinden yardımın kesilmesi halinde Almanya'da kalmalarına izin verilmesinin devam etmesini kararlaştırdı. Suriyeli üniversite öğrencilerine devlet kredisi (BaföG) verilmesi de kararlaştırıldı. Geçen yılın verilerine göre Almanya'da üniversitede okuyan Suriyeli öğrenci sayısı yaklaşık 2 bin 100 ve bunlardan 500'ü NRW'de okuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?