banner39

Almanya'yı Türk gençler koruyacak

Almanya zorunlu askerlik yerine başlayacak olan "profesyonel ordu"nun önemli bir kısmını Türk kökenli gençler oluşturuyor.

Avrupa 17.01.2011, 22:34 18.01.2011, 07:54
Almanya'yı Türk gençler koruyacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya 1 Mart'tan itibaren zorunlu askerliği kaldırarak, paralı ve gönüllü askerlerden oluşacak "profesyonel ordu" sistemine geçiyor. 15 bini gönüllü, 170 bini paralı toplam 185 bin askerden oluşması düşünülen Alman Silahlı Kuvvetleri'ndeki paralı askerlik imkanından en fazla iş piyasasında yerini alamamış gençlerin faydalanacağı bildiriliyor. İş piyasasında yerini alamamış gençlerin başında ise çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu göçmen kökenli gençler geliyor.

Almanya, mart ayından itibaren zorunlu askerliği kaldırıyor. Alman hükümetinin, Alman Silahlı Kuvvetleri'nde reforma gitme kararı sonucunda, zorunlu askerliğin yerini, paralı ve gönüllü askerlerden oluşacak olan "profesyonel ordu" alacak. Bu şekilde asker sayısı da 240 binden, 185 bine düşürülecek. Bunların 170 bininin paralı, 15 bininin ise gönüllü askerlerden oluşacağı öngörülüyor.

ALMANYA, YENİ SİSTEMLE 8,3 MİLYAR EURO TASARRUF ETMEYİ PLANLIYOR

Yeni askerlik süresinin ise 23 aya kadar sürmesi bekleniyor. İlk aşamada 2014 yılına kadar yapılan planla Almanya, eskiye oranla 8,3 milyar Euro tasarruf etmeyi planlıyor. Konuyla ilgili açıklamayı yapan Alman Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, zorunlu askerlik konusunda anayasa değişikliği yapılmayacağını, fakat 1 Mart 2011 tarihinden itibaren Almanya'da, sadece gönüllü olarak askerlik yapmak isteyenlerin askere alınacağını açıklamıştı.

Uzmanlar, Almanya'da zorunlu askerliğin kaldırılması ve paralı askerliğe geçilmesinin, özellikle iş piyasasında yerini alamamış gençler için yeni bir şans doğurduğunun altını çiziyor. Bunların önemli bir kısmını ise, kimisi meslek eğitim yeri bile bulamamış olan Türk kökenli gençler oluşturuyor. Nitekim Köln, Frankfurt, Dortmund, Berlin gibi Almanya'nın büyük kentlerinde 18 yaşından küçüklerin yaklaşık yüzde 50'si göçmen çocuk ve gençlerinden oluşuyor. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, paralı askerliğe geçiş yapan Almanya'yı çoğunluğunu Türk kökenlilerin oluşturduğu göçmen gençler koruyacak gibi görünüyor.

ÜNİFORMA İÇİNDE VATANDAŞ YERİNE ÜNİFORMA İÇİNDE KARİYER

Alman Die Welt gazetesi de konuyu, "Ülke savunmasını toplumun alt kesimi üstlenecek" başlığıyla sayfalarına taşıdı. Gazete, zorunlu askerliğin kalmasıyla toplumun orta kesimini oluşturan Almanların birçoğunun üniforma giymeye yanaşmayacağını bildirerek, "Silahlı Kuvvetlerdeki iş, başka yerlerde şansı olmayanlara cesaret, umut veriyor." dedi. Askerlikte "üniforma içinde vatandaş" anlayışının geride kaldığını, artık, "üniforma içinde kariyer" anlayışının geleceğini vurgulayan gazete, insanlık tarihinde hiç bir zaman toplumun üst kesimlerinin gönüllü olarak askere gitmediğine dikkat çekti. Paralı askerlik mesleğinin, ömür boyu iş güvencesi de sunduğuna dikkat çeken Die Welt, ayrıca askerlik mesleğinin toplumda büyük bir saygınlık nedeni olduğunu hatırlattı.

Dünyada askerlik mesleğinde gelinen aşamayı değerlendiren uzmanlar da, diğer demokratik ülkeler gibi Almanya'nın da, küçük ancak yüksek teknoloji ile donatılmış birliklere ihtiyacı olduğunu bildiriyor. Uzmanlar paralı askerliği özellikle işsiz veya kötü iş şartlarında çalışan gençleri isteyeceğinin altını çiziyor.

Almanya'nın doğu eyaletlerini örnek gösteren uzmanlar, ekonominin yeniden canlanmasına rağmen doğu eyaletlerine gençlerin iş piyasasındaki şanslarının batıdan daha kötü olduğuna dikkat çekiyor ve Silahlı Kuvvetler'de Doğu Almanya kökenlilerin oranının yüksek olacağına işaret ediyor. Doğuluların oranının şu anda da yüksek olduğunu dikkat çeken uzmanlar, Almanya'nın beşte bir nüfusunun doğuda yaşıyor olmasına rağmen, Alman Silahlı Kuvvetleri'ndeki Doğu Almanya kökenlilerin oranının üçte bir civarında olduğunu bildiriyor. İyi iş koşullarına sahip olanların askerliği tercih etmediğini hatırlatan uzmanlar, iyi iş koşullarının yüksek meslek eğitimi almış olmayı gerektirdiğine, doğuda bu şansa sahip olmanın batıdan daha düşük olduğuna dikkat çekiyor.
 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?