banner39

Alpler'de mahsur kalan ekip kurtarıldı

Okul gezisi sırasında Alpler'de mahsur kalan 107 kişilik Alman ekip helikopterle kurtarıldı.

Avrupa 08.06.2022, 18:24
Alpler'de mahsur kalan ekip kurtarıldı

Almanya'dan Avusturya'ya okul gezisine giden öğrenci ve öğretmenler internet üzerinden kullandıkları bir haritanın yanlış yönlendirmesi sonucu bilmedikleri ve zorlu bir yolda mahsur kaldı. İki öğrencinin hafif yaralı olduğu 107 kişilik ekip, helikopterle güvenli bölgeye taşındı.

Almanya'nın Ludwigshafen kentinden 12-14 yaş grubundaki 99 öğrenci sekiz öğretmenle birlikte Avusturya'ya okul gezisine gittikleri sırada  "klasik bir akşam yürüyüşüne" çıktı. İnternet üzerinden bir uygulamayı kullanarak yürüyüşe devam eden ekip Walmendingerhorn zirvesine doğru giden yolda kaldı. 

Bilinmeyen bir bölgede ve zorlu koşularda çocukların yürüyüşe daha fazla devam edemeyeceğini anlayan öğretmenlerden biri ekibi geri dönüşe yönlendirdi. Zemin koşullarının kaygan ve bütün öğrencilerin tırmanışa uygun ayakkabı giymemiş olması sebebiyle iki öğrenci kayarak hafif yaralandı, bunun üzerine öğretmen telefonla acil yardım istedi.

Aralarında bölgenin belediye başkanının da bulunduğu 60 kişilik kurtarma ekibi arama çalışmalarına girişti. Öğrenci ve öğretmenler kurtarma helikopterinin iplerine tutunarak güvenli bölgelere ulaştırıldı. 

Emniyet güçleri olayla ilgili yaptıkları yazılı açıklamada öğrencileri "çok yorgun, üşümüş,ıslak ve perişan bir halde" bulduklarını belirtti. Polis, tırmanma yolunun kısmen kapatılmış olduğuna ve bazı bölümlerin tırmanma, sert ayakkabı ve Alp dağlarında deneyim gerektirdiğine dikkat çekti.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?