banner39

Altın Şafak duruşması 7 Mayıs'a ertelendi

Yunanistan'da Altın Şafak'ın siyasi parti kisvesi altında Nazi yanlısı faaliyet yürüttüğü iddiasıyla açılan dava 7 Mayıs'a ertelendi

Avrupa 20.04.2015, 11:39 20.04.2015, 11:39
Altın Şafak duruşması 7 Mayıs'a ertelendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan’da Altın Şafak Partisi hakkında Nazi uzantılı olduğu iddiasıyla açılan dava 7 Mayıs’a ertelendi.

Aşırı sağcı Altın Şafak'ın lider kadrosu, milletvekilleri ve üyelerinin yargılandığı duruşma bugün sabah 9'da başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren duruşmanın yapılacağı salonun bulunduğu bölgedeki yollar trafiğe kapatıldı. Polis yoğun güvenlik önlemi aldı.

69 sanık, 300 tanık, 120 avukat ve 100 basın mensubu duruşmayı takip etti. Duruşmanın yapıldığı Koridalos bölgesinde bugün okullar da güvenlik gerekçesiyle tatil edildi. Sanıklar arasında 17 milletvekili de bulunuyor.

Bu arada duruşmanın yapılacağı alanda Altın Şafaklılar toplandı. Bölge halkı ise duruşmanın Koridalos'ta olmaması için eylem yapıyor. Tüm bunlara paralel olarak ırkçılık karşıtı eylemler de gerçekleştiriliyor. Memur Sendikaları Konfederasyonu ADEDY de eyleme katılmak için dört saatlik iş bırakma eylemi yapıyor.

Kısa süren duruşma, 7 Mayıs 2015 tarihine ertelendi. Mahkeme, 30 yıldır faaliyet yürüten Altın Şafak'ın siyasi parti görüntüsü altında kanlı eylemler işleyen Nazi ideolojisine sahip olup olmadığına karar verecek

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?