banner39

Altın Şafak'a devlet yardımı kesildi

Yunanistan'da vekilleri suç örgütüne üye olduğu iddiasıyla tutuklanan Altın Şafak'ın devlet yardımını almasını engelleyen yasa çıkarıldı

Avrupa 23.10.2013, 08:17 23.10.2013, 08:17
Altın Şafak'a devlet yardımı kesildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan parlamentosu, terör ve suça karışmış partilere devlet yardımı verilmemesini öngören yasa tasarısını ezici bir çoğunlukla kabul etti. 300 üyeli parlamentoda oy kullanan toplam 269 milletvekilinden 235'i yasa için 'evet' dedi.

Yunanistan'da Altın Şafak lideri ve 3 milletvekilinin organize suç örgütüne üye oldukları gerekçesi ile tutuklanması ve 6 Altın Şafak milletvekilinin ise dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından Yunanistan, ırkçılık, terör ve bu yönde suça teşvik eden partiler ile mücadelede önemli bir adım attı. Altın Şafak operasyonlarının ardından gündeme gelen suça karışan partilere devlet yardımının kesilmesini öngören yasa tasarısı, Yunan parlamentosunda büyük bir çoğunluk ile kabul edildi. İktidar partileri Yeni Demokrasi ve PASOK ile ana muhalefet SYRİZA yasa için 'evet' oyu kullanırken, Yunanistan Komünist Partisi ve aşırı sağcı Bağımsız Yunanlar Partisi milletvekillerinden 34'ü 'çekimser' kaldı.

Irkçı Altın Şafak Partisi milletvekilleri ise oylamaya katılmadı. Tutuksuz yargılanan milletvekili İlia Kasidyari, partilerine yönelik devlet yardımının kesilmesine ilişkin düzenlemeyi anayasaya aykırı bulduklarını söyledi. Kasidyari, partilerinin politik olarak cezalandırıldığını savundu.

TERÖR VE SUÇA KARIŞAN PARTİYE YARDIM YOK

Yasa tasarısına göre, bir parti liderine organize suç ya da terör sebebiyle ceza verilmesi ya da aynı gerekçe ile toplam beş milletvekilinden birinin cezalandırılması durumunda, devlet yardımı, mecliste yapılacak oylama sonrası kesilebilecek. Bunun için 300 üyeli parlamentoda salt çoğunluk olan 151 vekilin oyu aranacak.

Yaklaşık 1 ay önce başlayan örgüt yöneticileri ve üyelerine yönelik operasyonlara kadar Altın Şafak, 800 bin euro'dan fazla devlet yardımı kullanmıştı.

IRKÇI PARTİ LİDERİNİN EŞİNE YARGI YOLU

Altın Şafak lideri Nikos Nichaloliakos'un tutuklanmasının ardından örgüt liderliği koltuğuna oturan milletvekili eşi Eleni Zaroulia için de yargı yolu açılıyor. Yargıtay'ın talebini değerlendiren Meclis Deontoloji Komisyonu, Zaroulia'nın dokunulmazlığını kaldırması için meclis genel kuruluna başvurdu.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?