banner39

Altın Şafak'tan 3 vekilinin dokunulmazlığı kaldırılıyor

Yunanistan'da Altın Şafak'ın üç vekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verildi

Avrupa 04.06.2014, 16:27 04.06.2014, 16:27
Altın Şafak'tan 3 vekilinin dokunulmazlığı kaldırılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Meclisi, aşırı sağcı Altın Şafak partisinin, aralarında parti lideri Nikos Mihaloliakos'un da bulunduğu beş milletvekilinden üçünün dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi.

Yunanistan Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine mecliste 224 milletvekilinin katılımıyla yapılan oylamada, Mihaloliakos ile Yannis Lagos ve Hristos Pappas’ın milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması bire karşı 223 oyla kabul edildi.

Parlamentoda oylama öncesinde Altın Şafaklı milletvekilleri ile diğer milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşanırken, meclis binası önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik bir grup Altın Şafak lehine sloganlar attı.

Adalet Bakanlığı, Koridallos cezaevinde tutuklu bulunan üç milletvekiliyle ilgili oluşturulan dava dosyası kapsamındaki soruşturmanın genişletilmesi amacıyla dokunulmazlıklarının kaldırılması talebinde bulunmuştu.

Başkent Atina’nın Keratsini semtinde 18 Eylül'de solcu şarkıcı Pavlos Fissas'ın (34) Altın Şafak üyesi bir kişi tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin ardından organize suç örgütü kurmak ve yönetmek suçlamasıyla parti yöneticileriyle ilgili başlatılan operasyonlar kapsamında bazı milletvekilleri tutuklanmıştı. Altın Şafak Partisi'nin meclisteki 18 milletvekilinden 5'i hapiste bulunuyor.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?