banner39

Ambara çevrilen cami ilgi bekliyor

Rusya'nın Astrahan eyaletinde yıllar önce ambar yapılan cami bakımsızlıktan yıkılmak üzere..

Avrupa 08.03.2012, 11:22 08.03.2012, 11:22
Ambara çevrilen cami ilgi bekliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya’nın Astrahan eyaletinin Novokuçerganovka köyündeki eski cami uzun yıllar ambar olarak kullanıldı, ve hala Tatar ve Kazaklar'dan oluşan köy halkı tarihi camiyi ambar olarak tanımlıyor.Tarihi cami ise bakımsızlık yüzünden son günlerini yaşıyor.

Astrahan eyalet Müslümanlarının Bölge Dini Kurumunun cami ve dini merkezleri listesinde yer alan camiyi korumak maksadıyla köy halkı “Mahalle” dini teşkilatını kurmuş ve teşkilat başkanı cami imamı olarak tayin edilmişti. Ancak teşkilatın kurulmasının ardından da rağmen caminin tamir edilmesi ve hizmete açılması için mali kaynak bulunamadı. Bölge temsilcisi Ramil Kagarmanov son iki yıl içerisinde Dini Kuruma mektuplar göndererek caminin kısa bir süre içerisinde yıkılabileceğini belirtti. Sadece eyalet Dini Kurum başkanı Nazımbek İlyazov ile görüşmesinden sonra caminin etrafının kapatılması için destek sağlanmıştı.

Konu hakkında açıklamada bulunan Astrahan eyaletinin müftü yardımcısı İldar Nurmuhametov dini kurumun camiyi tamir etmesi için gerekli mali kaynağa sahip olmadığını ifade etti. Nurmuhametov eyalet içerisindeki Müslümanların sorunlarının çözülmesi için önce mali kaynak sorununun çözülmesi gerektiğini ve bunun için de iş adamlarının desteğine ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

Rusya kültür ve tarih mirasının tamir edilmesi ve topluma kazandırılması için bütçenin önemli desteğine rağmen bu gibi kaynakların Müslümanlar tarafından kullanılması önünde “engel” bulunmasına dikkat çekilti. Her ne kadar yasal olarak Müslümanlar önünde engel bulunmasa da bölge yöneticileri bu konuda Ortadoks mabetlerine öncelik tanımakta.

Novokuçerganovka köy camisi Sovyet öncesi çar Rusya’sı döneminde inşa edildi. Caminin Alman iş adamı İosif’in desteği ile inşa edildiği ve ilk imamının Andurrahman Abdulmanov olduğu bilinmekte. 1917 yılında Bolşevik ihtilali ile caminin minaresi bir köylü tarafından yıkılmış ve cami çeşitli dönemlerde ambar, sinema kültür merkezi olarak kullanılmıştı.

Köy içerisinde çoğunlukla Müslümanların bulunmasına rağmen ülkenin diğer bölgelerinde yaygınlaşan sorunların burada da yaşanması dikkat çekmekte. Bölge uzmanları alkol, uyuşturucu, hırsızlık ve boşanma gibi olayların köy halkı içerisinde sık sık yaşanmasına vurgu yapmakta.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?