banner39

Amnesty: Almanya savaş suçlusu!

Amnesty International insan hakları kuruluşu, ellinci yıllık raporunda Almanya'nın Ortadoğu'ya yaptığı silah ihracatlarıyla savaş suçu işlediğini bildirdi

Avrupa 24.05.2012, 13:31 24.05.2012, 14:08
Amnesty: Almanya savaş suçlusu!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Uluslararası İnsan Hakları Örgütü Amnesty International'ın Berlin'de açıklanan yıllık ellinci raporunda Almanya'nın silah ticareti konusunda çifte standartlı bir tavır ortaya koyduğu belirtildi.

Amnesty Alman Genel Sekreteri Wolfgang Grenz, Almanya'nın geçen yıllarda, gelecekte bu ülke rejimlerine karşı ayaklanan muhaliflerin bastırılması için kullanılacağını tahmin edebildiği halde Mısır, Libya, Bahreyn ve Yemen'e silah ve mühimmat ihraç ettiğini söyledi.

Almanya'nın geniş kapsamlı olarak silah ticaretini kontrol eden Uluslar arası antlaşmaya imza atmasına rağmen, insan haklarını ihlal etmekte kullanılması olası silahların ihracatına resmen izin verdiğini belirten Grenz, dolaylı olarak Almanya'nın da insan haklarını ihlal etmiş olduğunu kaydetti. Amnesty raporunda dünya genelinde 155 ülkede yapılan insan hakları ihlalleri belgeleriyle birlikte ortaya konuldu.

Almanya ile birlikte BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülke de yaptıkları silah ihracatları ile insan hakları ihlallerine iştirak ediyorlar. Dünya genelindeki silah ihracatının yaklaşık yüzde 70'i bu ülkeler tarafından yapılıyor. ABD'nin silah ihracatı bu miktarın yüzde 30'unu oluştururken, Rusya'nın yüzde 23'ünü, Fransa'nın yüzde 8'ini, İngiltere'nin yüzde 4'ünü ve Çin'in de yüzde 3'ünü oluşturuyor.

Grenz, insan hakları söylemlerini bayraklaştıran bu büyük ülkelerin, jeostratejik ve ekonomik menfaatleri sözkonusu olunca bu prensipleri çok çabuk unutuverdiklerini, sorumsuzca yaptıkları silah ihracatları ile sayısız sivil insanın ölümüne neden olduklarını kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?