banner39

Andersen'in bilinmeyen bir masalı bulundu

Danimarkalı masal yazarı Andersen'e ait, şu ana kadar bilinmeyen ve ilk eseri olduğu sanılan bir masal bulundu

Avrupa 13.12.2012, 13:43 13.12.2012, 13:43
Andersen'in bilinmeyen bir masalı bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Danimarkalı masalcı Hans Christian Andersen'in ''ilk çalışması'' olduğu sanılan bilinmeyen bir eseri bulundu.

Danimarkalı tarihçi Esben Brage, 6 sayfa ve 700 kelimeden oluşan metni, Funen Ulusal Arşivler'de, Andersen'in ülkenin orta kesimindeki memleketi Odense'nin varlıklı ailelerine ait kutuları araştırırken Ekim ayı başında bulduğunu söyledi.

El yazısıyla kaleme alınan ve kutulardan birinin en altında görünüşe göre hiç dokunulmadan saklı kalan ''The Tallow Candle'' adlı masalın, Andersen'den dul bir kadın olan Mme Bunkeflod'a atfedildiği belirtildi.

Andersen uzmanı Ejnar Stig Askgaard, metnin kuvvetle muhtemel, Andersen'in, resmi çıkışından 7 yıl önce yazılan, ilk çalışmalarından biri olduğunu kaydetti.

Askgaard, keşfi ''sansasyonel'' sözleriyle tanımlayarak, ''Bunu yazanın Christian Andersen olduğuna hiç şüphem yok'' dedi.

BBC'nin haberine göre de ''The Tallow Candle'' masalında, iç güzelliği fark edilene ve tutuşturulana kadar ihmal edilen ve kirlenen saygıdeğer bir mumun hikayesi anlatılıyor.

Mme Bunkeflod'ın, Andersen'in bir çocuk olarak ziyaret ettiği ve kitaplar ödünç aldığı dul bir kadın olduğu sanılıyor.

Uzmanlar, Danimarka gazetesi Politiken'e, metnin, büyük olasılıkla orijinal el yazmasının kopyası olduğunu açıklarken, eserin, muhtemelen 1820'lerde yazıldığını söylediler.

Politiken gazetesi, masalın Danimarkaca'dan İngilizceye çevrilmiş versiyonunu yayınladı.

Odense'de 1805 yılında, ayakkabıcı bir babayla çamaşırcı bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Danimarkalı masalcı Hans Christian Andersen, 100'den fazla dile çevrilen 160 kadar masal yazdı.

İlk masallar kitabı 1835 yılında yayınlanmadan önce şiire odaklanan Andersen'in en ünlü masalları arasında ''Çirkin Ördek Yavrusu'', ''Küçük Denizkızı'', ''Prenses ve Bezelye Tanesi'', ''Kibritçi Kız'' bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?