Annan Moskova'ya gidiyor

Rusya'nın BM'de herhangi bir girişimi veto edeceği açıklamasının ardından, Annan Suriye krizini görüşmek için Moskova'ya gidiyor

Annan Moskova'ya gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynakları Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın Suriye'de yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere 16 Temmuz'da Moskova'ya geleceğini açıkladı.

Ria Novosti'ya göre kaynak, "Annan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la 16 Temmuz'da bir araya gelecek. Görüşmede mevcut gelişmeler ve sorunun çözümü ile ilgili konular ele alınacak." dedi. Suriye lideri Beşşar Esad yönetimine desteğini sürdüren Moskova, askeri bir müdahaleye yol açacak Güvenlik Konseyi tasarısına karşı çıkmaya devam ediyor.

Suriye ile yeni askeri kontrat imzalamayacaklarını açıklayan Moskova, Tartus'da bulunan askeri üssüne savaş gemilerini gönderdi. Askeri tatbikat çerçevesinde gemilerin harekete geçtiğini, herhangi bir mühimmat taşınmadığını açıklayan Rusya, Esed'in dışarıda tutulduğu çözüm önerisine yanaşmıyor.

Hafta başından bu yana muhalif gruplardan onlarca isim Esad'sız çözüm için Rusya'yı ikna etmeye çalıştı. Suriye'de yaşananın muhalefetle yönetim arasında bir sorun olmadığı, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından yapılana benzer bir "devrim" gerçekleştiğini savunan muhalif isimler, Rusya'ya rejime sağladığı destek nedeni ile Suriye halkını kaybedebileceği uyarısı yaptı.

Bölgedeki ekonomik ve siyasi çıkarlarını kaybetme endişesini taşıyan Moskova, krizin çözümünde daha yumuşak bir geçişe yeşil ışık yakıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e göre ise yaşananlar, ekonomik kriz nedeni ile zor durumda olan batılı ülkelerin kaynaklar üzerinde yeni nüfuz mücadelesinden ibaret.

Rusya'nın da desteği ile kabul edilen, ateşkesin sağlanması ve siyasi diyalog sürecinin başlanmasını öngören 6 maddeden oluşan Annan planı yerine getirilemiyor. Suriye'de şiddet her geçen gün tırmanırken ölü sayısı 15 bini geçmiş durumda. BM'de gündeme alınmaya çalışılan, askeri müdahaleye izin verecek yeni yaptırım paketini Moskova veto edeceğini açıkladı. Annan'ın Moskova'da gündeme alacağı çözüm paketinde neler olacağı merakla bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 12:25
banner53
YORUM EKLE

banner39