banner39

AP barış sürecini tartışacak

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye hakkında hazırlanan yıllık olağan ilerleme raporunu bugün tartışacak. Raporda barış sürecine tam destek çıkarken, Ergenekon ve Balyoz davalarıyla ilgili endişelerin yer alması dikkat çekiyor...

Avrupa 17.04.2013, 18:19 17.04.2013, 18:19
AP barış sürecini tartışacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye hakkındaki yıllık olağan ilerleme raporu bugün Strasbourg’da tartışılıp oylanıyor.

Deutsche Welle'in haberine göre, Hollandalı Hrıstiyan Demokrat parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan 'karar tasarısı' şeklindeki raporda, Türk hükümetinin PKK lideri Abdullah Öcalan’la başlattığı 'doğrudan siyasi diyalog' sürecine tam destek veriliyor.

Konu hakkında raporda yer alan bölümde, 'müzakere sürecinin başlatıldığı', bu sürecin 'Kürt sorununun demokratik ve barışçıl biçimde çözümlenerek tarihi bir anlaşmayla sonuçlanabileceği' belirtiliyor. Bu perspektiften yola çıkılarak, 'anlaşmazlık halindeki taraflar bu görüşmeleri yapısal müzakerereye dönüştürmelidirler' çağrısında bulunuluyor.

Siyasi partiler, sivil toplum ve medyanın süreçte oynadığı role dikkat çekilen raporda, Kürtlerin hakları konusunda son zamanlarda atılan adımlar memnuniyetle karşılanmakla birlikte Kürt sorununa siyasi çözüm için Türkiye’den daha fazla çaba sarf etmesi, siyasi partilerden ise daha yapıcı olmaları isteniyor.

Siyasal çözümün 'ancak Kürt sorunu hakkında gerçek anlamda demokratik bir tartışmayla mümkün olabileceği' görüşü dile getiriliyor. KCK davası kapsamında çok sayıda siyasetçi, sendikacı, hukukçu ve insan hakları savunucusunun yargılanması 'endişe verici' olarak değerlendiriliyor. Raporda, buna karşılık, PKK geçmiş yıllarda da olduğu gibi 'terör örgütü' olarak tanımlanıyor ve eylemleri kınanıyor. AB ülkelerine terörle ve organize suçlarla mücadelede Türkiye’yle işbirliğini yoğunlaştırma çağrısı yapılıyor.

İfade ve medya özgürlüğü, Pınar Selek davası, yürürlükteki Türk Ceza ve Terörle Mücadele kanunlarının 'terör eylemi' kavramını çok geniş bir yelpazede ele alması, geçici tutukluluk süreleri, AİHM kararlarının uygulanışı ve 'Balyoz' ve 'Ergenekon' davaları Avrupa’da geniş yankı uyandırmış olduğundan AP raporunda da işleniyor. Pınar Selek davası 'Türk yargı sistemindeki yetersizliklerin göstergesi' olarak tanımlanıyor. Muhalif siyasi, avukat ve gazetecilere yönelik geçici tutukluluk sürelerinin uzunluğu 'kaygı verici' olarak niteleniyor.

Raporda, 'Balyoz', 'Ergenekon' ve KCK soruşturma ve davalarıyla ilgili şüpheler de dile getirilmekte. Bu davalarla ilgili soruşturmaların 'Türk yargı sistemi ve demokratik kurumlarının sağlam, doğru, bağımsız, tarafsız ve saydam işlediğini göstermesi gerektiği' görüşü not ediliyor.

Türkiye'de sendikal haklara da değinilen raporda, grev ve toplu sözleşme haklarının Uluslararası Çalışma Örgütü standartlarına taşınması ve AB ile müzakerelerde bu konuyu da kapsayan 19 numaralı başlığın açılması isteniyor. Ayrımcılıklar dosyasını da açan AP, cinsel kimlik ve cinsel eğilim konularının ayrımcılıkla mücadele konusunda hazırlanan yasa tasarısında yer almamasını eleştiriyor.

Raporun inanç ve din özgürlüğüyle ilgili bölümünde ise dinî cemaatlere tüzel kişilik verilmesi, Alevilerin haklarının tanınması, kimlik kartlarında din ibaresinin kaldırılması ve okullardaki din eğitiminin Türk toplumunun dini çeşitliliği dikkate alınarak sağlanması isteniyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?