banner39

AP Başkanı Schulz, Çipras'la görüştü

AP Başkanı Schulz, Atina'da yeni Yunan Başbakan Çipras'la görüştü, uzun görüşme sonrasında Çipras'ın AB'den ayrılma gibi bir niyetinin olmadığını söyledi.

Avrupa 30.01.2015, 11:36 30.01.2015, 11:36
AP Başkanı Schulz, Çipras'la görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu Başkanı sosyal demokrat politikacı Martin Schulz, dün Yunanistan'ın yeni Başbakanı Alexis Çipras'la yaptığı görüşmeden memnun oduğunu bildirdi. Çipras'ın kendi bildiği bir yolu takip edeceği konusundaki zanların yanlış olduğunu ifade eden Schulz, Yunanistan'ın Avrupalı ortaklarıyla çözüm bulabilmek için ortak bir zemin aradığını söyledi.

Uzun süren görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Schulz, bazı konuların daha geniş bir şekilde görüşülmesi gerektiğini, bazılarında ise aynı şekilde düşündüklerini belirtti. Schulz, bugün Avro grubu başkanı Jeroen Dijsselbloem'ün Yunanistan'a yapacağı ziyarette somut adımlar atılacağından umutlu olduğunu kaydetti. Schulz daha önce Almanya'da 'Bild' gazetesine verdiği demeçte Çipras'a gerekenin söyleneceğini ve borçların silinmesi talebinin Avrupa'da çoğunluk tarafından kabul edilmediğini bildireceğini söylemişti.

Çipras, Schulz'la yaptığı görüşmeden sonraki basın açıklamasında, hükümetinin istikrarın teminatı olduğunu ve AB ile yeni bir güven ilişkisi kurmak istediğini belirtti. Her iki tarafın da faydasına olacak geniş çaplı bir çözüm istediklerini de sözlerine ekledi.

Yunan Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Avro grubu başkanı Dijsselbloem'ün ziyaretinin, devamlı geçerli olacak bir anlaşmanın sağlanması ve ülkede yeniden sosyal bir ekonomik sistemin kurulması için bir başlangıç olacağı kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü