banner15

AP Başkanı: Üyelerimiz söz veriyor, ama tutmuyor!

AP Başkanı Schulz, üye ülkeleri eleştirerek çok söz verdiklerini, ancak çok azını tuttuklarını söyledi.

AP Başkanı: Üyelerimiz söz veriyor, ama tutmuyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu Başkanı Alman politikacı Martin Schulz, AB ülkelerine çağrıda bulunarak mülteciler konusunda verdikleri sözü yerine getirmelerini taleb etti. Haber ajansı dpa'ya bir demeç veren Schulz, şu günlerde en büyük problemin çok söz verilip az yerine getirilmesi olduğunu söyledi.

Schulz, AB sınırlarına gönderilmesi vaad edilen personelin ve mali yardımın bir an evvel gönderilmesi gerektiğini savundu. AP Başkanı AB ile 35 Afrika ülkesi temsilcilerinin biraraya gelerek yapacakları özel zirve için Malta'nın başkenti Valletta'ya gitti.

Geçen ayın ortasında yapılan olağan AB zirvesinde üye ülkeler, AB Sınır Koruma Dairesi Frontex'e ve Avrupa Mülteci Destek Bürosu EASO'ya daha fazla personel gönderme kararı almışlardı.

Ayrıca Afrika'dan ilticanın engellenmesini sağlamak için oluşturulan Afrika Fonuna AB tarafından 1,8 milyar Avro hazırlanırken, bir o kadarının da AB üyesi ülkeler tarafından ödenmesi kararlaştırılmıştı. Ancak şimdiye kadar bu paranın çok az bir kısmı üye ülkeler tarafından verildi.

Afrika ülkeleriyle mülteci krizini görüşmenin çok iyi nedenleri bulunduğunu ifade eden Schulz, iltica nedenlerinin Afrika'da olduğunu söyledi. Schulz, Afrika ülkeleriyle yapılacak geri gönderme anlaşmasında, sözkonusu ülkelerde asgari temel hakların uygulanacağına dair güvence alınması gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 18:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35