banner39

AP Başkanından Putin uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Putin'in AB üzerinde etkili olmaya çalıştığını belirten AP Başkanı Schulz, Putin'den dolayı AB'nin bölünmesine karşı uyardı.

Avrupa 19.03.2015, 12:01 19.03.2015, 12:01
AP Başkanından Putin uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da yayınlanan 'Zeit' gazetesine konuşan AP Başkanı Martin Schulz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in AB'yi etkileme ve bölme çabalarına karşı her türlü imkanla mücadele edilmesi gerektiğini savundu.

Avrupa'nın bir kısmında Putin'in propagandasının başarılı olduğunu dile getiren Schulz, örnek olarak Putin ve hükümetinin etkilediği Fransa'daki ırkçı parti 'Front National'i gösterdi. Aşırı sağcı partinin Rus bankalarından kredi yardımı aldığını belirten Schulz, 'Bir başbakan da az ya da çok açık bir şekilde Putin'le flört ediyor.' dedi.

AB ülkelerine çağrıda bulunan Schulz, Rusya'nın ne yapacağını kestirmenin giderek daha da zorlaştığını belirterek, Avrupa ülkelerinin bölünmemesini ve birlikte kararlı hareket etmelerini taleb etti.

Schulz, AB'nin yaptırım politikasının çok başarılı olduğunu, şimdiye kadar böyle bir dış politika başarısının bu formda ilk defa gerçekleştiğini kaydetti. AB Başkanı, Ukrayna krizinin AB ülkeleri tarafından bir iç mesele olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve ABD'nin bu problemi çözmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Ukrayna krizinin çözümü için ilk atılacak adımın, bunu bir Amerikan-Rus problemi haline getirmeden Avrupa'nın problemi olarak ele almak olduğunu belirten Schulz, böylece Putin'in itibarını da zedelemeyen bir çözüme izin verilebileceğini vurguladı. Putin'in bu şekilde problemin bir Avrupa sorunu olduğunu görerek çözümün de Avrupa ile görüşmekle elde edileceği kanaatine varacağını kaydetti.

Gerginliğe rağmen AB'nin Rusya ile iyi ilişkilerini sürdürmesi gerektiğini ifade eden Schulz, istikrarlı ve memnun bir komşusu olan AB'nin ABD'ye ya da Çin'e karşı daha güçlü olacağını bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?