AP Başkanından yeni sınırlar oluşmasın uyarısı

AB Parlamento Başkanı Schulz, Berlin duvarının yıkılması nedeniyle yapılan kutlamadaki konuşmasında Avrupa'da yeni sınırlar oluşmasına karşı uyardı.

AP Başkanından yeni sınırlar oluşmasın uyarısı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Avrupa Parlamentosu Başkanı Alman sosyal demokrat politikacı Martin Schulz, Berlin duvarının yıkılmasının 25. yıldönümü kutlaması nedeniyle Avrupa ülkelerini uyararak, yeni sınırlar oluşmamasını ve iltica-göç politikasında geniş boyutlu bir reform yapılmasını taleb etti.

Berlin'de yapılan kutlamalardaki 'Avrupa konuşmasında' Schulz, Avrupa'nın her tarafında rahatça seyahat etme ve yaşama özgürlüğünün Avrupa'daki birliğin en önemli kazanımlarından biri olduğunu söyledi. Schulz, populist politikacıların gündeme getirdikleri Bulgaristan ve Romanya'dan sözde yoksulluk göçü gibi iddialarla, panik çıkarmak isteyenlerin gerçekleri saptırdıklarını belirtti.

AB ülkeleri arasında iltica işlemlerinin yapılması konusunda harmonik bir çalışma yapılmasını taleb eden Schulz, aynı zamanda daha fazla işbirliğinin de gerekli olduğunu vurguladı. Schulz, sadece birkaç üye ülkenin, göçmenlerin çoğunluğunu kabul etmesinin adil olmadığını kaydetti.

Berlin'deki konuşmasında Ukrayna krizine de değinen AP Başkanı Schulz, Avrupa'da şiddet kullanarak yeniden sınırlar belirlenmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Schulz, 'Hoşumuza gitse de gitmese de, Rusya bu krizin çözümünde anahtar rolü taşıyor. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tanımak konusunda bir şüphemiz olmasa da, Rusya BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olduğundan onunla iletişim kanallarımızı açık tutmalıyız.' dedi.

Avrupa konuşması her yıl Berlin duvarının yıkıldığı günün kutlandığı 9 Kasım'da dönüşümlü olarak AB Komisyon Başkanı, Konsey Başkanı veya AP Başkanı tarafından yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 18:01
banner53
YORUM EKLE

banner39