banner39

AP seçimlerinde çift oy skandalı

AP seçimlerinde büyük bir hata yapıldığı, 8 milyon oyun geçersiz olabileceği bildirildi. Çift pasaportlu bir çok AB vatandaşının iki sefer oy kullandığı tahmin ediliyor.

Avrupa 02.06.2014, 11:00 02.06.2014, 11:00
AP seçimlerinde çift oy skandalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük hatalar yapıldığı ve böylece Anayasaya aykırı olduğu belirtildi. Alman haftalık dergi 'Spiegel'in araştırmalarına göre çifte vatandaşlık sahibi Avrupalılar iki sefer oy kullandı, kendi ülkesinin dışında bir AB ülkesinde yaşayan vatandaşlar seçim sırasında titiz bir şekilde kontrol edilmedi.

Tüm AB ülkelerinde yapılan bir anket sonucu ortaya çıkan bu hatalardan dolayı uzmanlar, AP seçimlerinin hukuka uygun olmadığını belirtti. Spiegel dergisine konuşan Alman Federal Anayasa Mahkemesi eski başkanı Hans-Jürgen Papier, milyonlarca kişinin iki kez oy kullandıklarının belirlenmesi halinde AP seçimlerinin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Alman devlet hukuku uzmanlarından Josef Isensee de AP seçimlerinin hukuka uygunluğunun belirsiz olduğunu kaydetti. Federal Parlamento İçişleri Komisyonu Başkanı Wolfgang Bosbach, gevşek kuralların 'politik ve hukuki' bakımdan kabul edilemez olduğunu belirtti.

Son yapılan AP seçimlerinde 8 milyondan fazla seçmenin çift pasaport sahibi olmalarından dolayı iki kez oy kullanma ihtimali bulunuyor. Alman Federal Parlamentosu Seçim Denetleme Komisyonuna geçen hafta içinde, bu konuyla ilgili olarak 13 resmi itiraz yapıldı.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?