banner15

Arnavutluk ikinci Endülüs olabilir

Arnavutluk'ta yaşanan İslamdan uzaklaşma süreci "Arnavukluk ikinci Endülüs olacak" yorumlarına neden oldu

Arnavutluk ikinci Endülüs olabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa kıtasının Müslüman ülkesi Arnavutluk'un sonunun Endülüs Devleti gibi olması an meselesi. Komünizm tehlikesinin kalkmasından sonra ülkede yeniden açılan dini müeseseler bu ülkede yaşayan Müslümanların ihtiyaçlarına bir türlü çare olamadı. Osmanlı döneminden kalma alimlerin yok oluşu, yeni Müslüman alimlerin yetişmemesi, İslami neşriyatın yetersizliği, misyonerlerin yoğun faaliyetleri ve Avrupa'nın politikaları nedeniyle Arnavutluk'un çok yakın bir zamanda İslam kimliğini kaybedeceğinden korkuluyor.

Mehdi Gurra, Arnavutluk'ta yaşanan süreci anlatan makalesinde ilginç tespitlerde bulundu. İşte Gurra'nın anlattıklarına göre Arnavutluk'ta yaşananlar:

Müslümanlar ise maalesef teşkilatlanma tecrübelerinin olmaması, dini neşriyatın bulunmaması, eski tarz Osmanlı medreselerinde yetişmiş ulemanın büyük bir kısmının ahirete intikal etmiş olması, ülkede İslam'ı tam anlamıyla anlatabilecek; gençliği şuurlandırabilecek alimlerin olmamasından dolayı çok geride kaldı. 90'lardan bu yana ülkede Müslüman Dinî Otorite boşluğu hissedildiği gibi bu boşluk gün geçtikçe daha da çok hissedilmektedir.

TEMEL DİNİ KİTAPLAR HALA YOK

Komünizm sonrası kurulan diyanetin tayin etmiş olduğu imam ve müftülerin tamamı bilgisiz, yetersiz kulaktan duyma bilgilerle dinî görev yapan kimselerdir. Ayrıca 1991'den bu yana geçmiş olan 20 senelik zaman zarfında Arnavutluk Müslümanlarının elinde İslam dinini tanıtan temel kitaplar hala bulunmamaktadır.

MÜSLÜMAN GENÇLERİN ELİNDE HIRİSTİYANLIK KİTAPLARI

Tefsir, Fıkıh, Hadis külliyatları hala Arnavutçaya kazandırılmamıştır. Arnavutluk Diyanetinde ne yazık ki bir İslami kitaplar tercüme merkezi bulunmamakta ve İslami kitapların basım ve dağıtım işlemleri yapılmamaktadır. Bunun yanında Müslüman gençliğin eline en çok geçen kitaplar Hıristiyanlığı anlatan kitaplardır.

MÜSLÜMANLARIN ORANI YÜZDE 37 OLARAK GÖSTERİLDİ

ütün bunlar olurken, dünya hızlı ilerlerken, misyoner çalışmalar sokak sokak kurumlaşırken 2003 senesinde, Arnavutluk Bilim Akademisinin desteğiyle ve o zamanın Cumhurbaşkanının da desteğiyle ülkemizde demografik atlas diye bir kitap basıldı. Hazırlayanlara da devlet ödülü verildi çünkü bu atlasta Müslüman nüfusunun %75'ten (Bektaşi topluluğu hariç) %37'ye indiği yazılmaktaydı.

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 16:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gürkan Biçen
Gürkan Biçen - 8 yıl Önce

Arnavutluk ve Arnavutluk Müslümanları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak isteyenler MÜSLÜMAN ARNAVUTLUK internet sitesinin www.muslumanarnavutluk.net adresini ziyaret edebilirler

Mehmet Serikli
Mehmet Serikli - 8 yıl Önce

Türkiye acil olarak işbirliği yapmalı.

banner39

banner36

banner37

banner35