banner39

Asil Nadir davasında yeni aşama

Avukatları, ocak ayında başlayan duruşmaların mütalaa kısmında, müvekillerinin "adaletsizliğe karşı" çıkmak için İngiltere'ye döndüğünü söyledi.

Avrupa 03.08.2012, 15:59 03.08.2012, 15:59
Asil Nadir davasında yeni aşama

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıslı işadamı Asil Nadir'in, İngiltere'ye "adaletsizlik duygusu" nedeniyle döndüğü belirtildi.

İngiltere'nin ağır ceza mahkemeleri merkezi Old Bailey'de jüriye seslenen Asil Nadir'in avukatı Philip Hackett, müvekkilinin "adaletsizlik karşısında içi yandığı için" İngiltere'ye döndüğünü söyledi.

BBC'nin haberine göre, mahkeme başkanı Yargıç Holyroyde, duruşmalarda son mütalaaları alıyor. Jürinin karar sürecini başlatmak için gelecek hafta çekilmesi bekleniyor. Duruşmalar ocak ayında başlamıştı.

Asil Nadir'in 1980'lerde yönetiminde ağırlık elde ettiği uluslararası Polly Peck şirketi, 1990 yılında kayyuma devredilmişti.

İddia makamı olan Ağır Dolandırıcılık Dairesi, Nadir'in Polly Peck'ten 146 milyon sterlin çaldığını ve bu parayı şirketin hisse senedi değerini korumak için ya da özel merakları için kullandığını söylüyor.

Nadir, elektronik nakit transferleri yapılırken, bu para çıkışlarının, Polly Peck'in Unipac kolunun banka hesabına yapılan ödemelerle dengelendiğini söylüyor.
Yargıç, mütalaada bulunarak, söz konusu "dengeleme ödemesinin" dava açısından merkezi önemde olduğunu söyledi.

Asil Nadir, ağır ceza dosyalarının yeniden açılmasını beraberinde getirecek bir kararla 17 sene sonra İngiltere’ye 2010 yılında dönmüştü.

Nadir, küçük bir dükkandan başlattığı iş hayatında, kimi tahminlere göre bir dönem dünyanın en zengin 11'nci kişisi oldu.

Nadir, dolandırıcılık ve hırsızlık gibi suçlamalarla karşıya olduğu dönemde, yargılamanın adil olmadığı protestoları arasında Kuzey Kıbrıs'a kaçmıştı.
Nadir'in İngiltere'ye dönüşü 2010 yılında televizyonlardan da canlı yayınlanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü