banner39

Aşırı sağcı vekil Türk vatandaşı çıktı

Hollanda'da Geçen hafta yapılan Eyalet Meclisi seçimlerinde meclise giren Petra Kouwenberg'in hem Hollanda hem de Türk vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

Avrupa 10.03.2011, 14:57 10.03.2011, 14:57
Aşırı sağcı vekil Türk vatandaşı çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollanda'da Geçen hafta yapılan Eyalet Meclisi seçimlerinde Gelderland bölgesinde aşırı sağ Özgürlükler Partisi'nden (PVV) meclise giren Petra Kouwenberg'in hem Hollanda hem de Türk vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

Yerel basının haberinde, Kouwenberg'in çift vatandaş olduğunu partisine önceden bildirmediği belirtildi. Haberde Kouwenberg'in çifte vatandaşlığının meclise seçildikten sonra vermek zorunda olduğu nüfus kayıt örneğinden anlaşıldığı kaydedildi.

Partinin Gelderland Eyalet Meclisi Grup Başkanı Marjolein Faber, haberin kendisinde şok etkisi oluşturduğunu belirtirken, Kouwenburg ise hiçbir açıklama yapmadı.

PVV lideri Geert Wilders, Kouwenberg'in Türk vatandaşlığının bulunduğunu kısa bir sıra öncesine kadar kendisinin de bilmediğini belirtti. Irkçı lider, söz konusu milletvekilinin hemen Türk yetkili makamına giderek Türk pasaportunu iade etmesini istedi. Wilders, son mecliste Marlies Veldhuijzen van Zanten'ın İsveç ve Hollanda vatandaşı olmasına, daha önceki hükümette bakanlık yapan İşçi Partili Nebahat Albayrak ve Ahmed Aboutaleb'in çifte vatandaşlıklarına büyük tepki göstermiş ve bu kişilerin istifasını istemişti.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?