banner39

Aşırı Yunan solculardan eylem tehdidi

Yunanistan'da aşırı solcular bir bildiri yayınlayarak hem Alman Büyükelçisinin evine yapılan saldırıyı üstlendiler, hem de saldırılarını artıracaklarını bildirdiler.

Avrupa 12.02.2014, 17:40 12.02.2014, 17:40
Aşırı Yunan solculardan eylem tehdidi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Atina'daki Alman Büyükelçinin rezidansına yapılan silahlı saldırıyı üstlenen aşırı solcu bir grup, Yunanistan'ın AB Başkanlığı süresince daha fazla saldırı yapacaklarını bildirdi. Dün 'Halkın Savaş Grubu' isimli aşırı solcu grup, Alman Büyükelçisinin evine Uluslar arası kredi kurumlarının tasarruf tedbirlerini ve hükümetin tasarruf programını protesto etmek için kurşun yağdırdıklarını ve bu eylem sırasında işsiz ve yardım dağıtılan yerlerde kuyruğa giren Yunanların kendilerinden yana olduklarını belirtti. Bildiride halktan bir örnek olarak da Parlamento önündeki bir gösteri sırasında kendini vurarak intihar eden 77 yaşındaki bir emekli gösterildi.

Alman Büyükelçinin rezidansı önünde Aralık ayı sonunda makinalı tüfekle 60 el havaya ateş edilmişti. Dört kurşun rezidansın metal kapısına isabet etti. Borç krizi nedeniyle Yunan halkı arasında Almanya'ya karşı düşmanlık artmıştı. 2012'de devlet memurları Alman diplomatlara su şişeleri fırlattılar.

Aşırı solcuların ilanında yeni bir takım saldırılar da yapılacağı bildirilerek, başka gruplara da aynı tür eylem yapmaları çağrısı yapıldı. Yunanistan'ın AB Konseyi Başkanlığının yeni eylemlere imkan hazırladığı belirtilen bildiride bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Yunanistan bu yıl başından itibaren Temmuz ayına kadar AB Konsey Başkanlığını yürütecek, daha sonra İtalya'ya devredecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?