banner39

banner35

Assange hakkındaki taciz davalarından biri düştü

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange hakkında İsveç'te cinsel taciz suçlamasıyla açılan üç ayrı davadan birinin zaman aşımına uğrayarak düştüğü belirtildi.

Avrupa 13.08.2015, 19:50 14.08.2015, 07:55
Assange hakkındaki taciz davalarından biri düştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange hakkında İsveç'te cinsel taciz suçlamasıyla açılan üç ayrı davadan birinin zaman aşımına uğrayarak düştüğü belirtildi.

İsveç Haber Ajansı (TT), İsveç'te, hakkında taciz suçlamasıyla 3 ayrı dava açılan Julian Assange'ın, aradan geçen 5 yıl içerisinde ifadesinin alınamaması nedeniyle açılan davalardan birinin zaman aşımına uğrayarak düştüğünü duyurdu.

Ajans haberinde, İsveçli savcıların, Assange'ın ifadesini İngiltere'nin başkenti Londra'da almayı teklif etse de, Assange'ın sürgünde yaşadığı Ekvador Büyükelçiliği'nden hala bu konuda bir izin alınamamasının davanın düşmesinde etkili olduğu bilgisine yer verildi.

Haberde ayrıca, Assange hakkında "tecavüz suçlaması" ile açılan bir diğer davanın ise zaman aşımına uğrama süresinin 10 yıl olduğu hatırlatılarak bu sürenin 17 Ağustos 2020'de dolacağı belirtildi.

İsveç'te hakkında tutuklama kararı bulunan ve  kendisi hakkında isnat edilen suçlamaları reddeden Assange, İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilmekten endişe ettiği için 19 Haziran 2012'de Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne giderek sığınma talebinde bulunmuş, Ekvador hükümeti de Julian Assange'a siyasi sığınma hakkı vermişti.

İngiltere ise, hakkında İsveç'e iade kararı bulunan Assange'ın, Ekvador Büyükelçiliği'nden ayrılarak başka bir ülkeye gitmesine izin vermiyor.

'BİRLEŞİK KRALLIK'IN YASAL YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN GEÇERLİLİĞİNİ KORUYOR'

İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Hugo Swire, Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange'ın İsveç'e iade edilmesi konusunda Birleşik Krallık'ın yasal yükümlülüğünün geçerliliğini koruduğunu bildirdi.

İsveç tarafından Assange hakkında 3 ayrı cinsel saldırı suçlamasıyla açılan soruşturmalar, Assange'ın ifadesinin aradan geçen 5 yıl içerisinde alınamaması nedeniyle 13, 14 ve 18 Ağustos'ta zaman aşımına uğruyor. Swire, Assange hakkındaki suçlamalardan birinin bugün zaman aşımına uğrayarak düşmesine ilişkin yaptığı açıklamada, "Ekvador, 3 yıl önce aldığı aldığı, Assange'a barınak sağlama kararıyla, adaletin düzgün seyrine engel oluşturduğunu kabul etmeli" dedi.

2012 yılının haziran ayında Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınan Assange hakkındaki "bazı ciddi cinsel suçlamaların zaman aşımına uğramaya başladığını" belirten Swire, "Assange'in, diplomatik ilişkileri sömürmesiyle çıkan faturayı İngilliz vergi mükelleflerinin ödemesi tamamen kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Swire, "Assange hakkındaki tecavüz iddiasıyla yürütülen bir diğer soruşturmanın devam ettiğini netleştirmek istiyorum. Assange'ın İsveç'e iade edilmesi konusunda Birleşik Krallık'ın yasal yükümlülüğü geçerliliğini koruyor. Quito'daki büyükelçimizi, Ekvador'un İsveçli savcının Assange'ın hakkındaki iddialarla ilgili ifadesini alınmasını hızlandırmakta başarısız olduğu ve bu duruma bir son vermediği sürece, bunun Ekvador'un itibarına yönelik büyüyen bir leke olarak görüleceğini, Ekvadorlu yetkililere hatırlatması için yönlendirdim. Bu konuyu ayrıca Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ne de yineleyeceğim" diye konuştu.

Öte yandan, gelişmelere ilişkin konuşan Julian Assange da, soruşturmanın düşmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını dile getirerek, İsveçli savcıların ifadesini alması için çözümler sunduğunu ancak hiçbirinin kabul edilmediğini vurguladı. Assange, "Tüm bunlara hiç gerek yoktu. Ben masumum. En başından beri basit çözümler sundum. Elçiliğe gelerek ifademi al ya da beni ABD'ye göndermemek için söz ver. İsveçli yetkililer ikisini de reddetti. Yazılı ifademi bile reddetti. Ben güçlüyüm ancak aileme mal olanlar kabul edilemez" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?