banner39

Ateşkese rağmen Rusya'ya yeni yaptırım uyarısı

Ukrayna'daki çatışma konusunda dün Minsk'te ateşkes anlaşması imzalandı ancak Brüksel Rusya'ya yaptırımlardan vazgeçmedi

Avrupa 13.02.2015, 09:38 13.02.2015, 10:13
Ateşkese rağmen Rusya'ya yeni yaptırım uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belarus'un başkenti Minsk'te gerçekleştirilen Ukrayna zirvesinde varılan ateşkese rağmen Brüksel Rusya'ya yeni yaptırımlardan vazgeçmedi. Bürksel'in daha önce kararlaştırdığı yaptırımların yürürlüğe girmesi onaylanırken, Moskova yeni yaptırımlar konusunda uyarıldı.

AB devlet ve hükümet başkanları zirvesi sonrasında açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "ateşkese rağmen sorun yaşanması halinde yeni yaptırımların devreye girebileceğini" söyledi.

AB Komisyonu'nun gelişmelere bağlı olarak uygulanacak yeni bir yaptırım paketine ilişkin hazırlık yaptığını açıklayan Merkel, daha önce kararlaştırılan bir dizi yaptırımın da pazartesi gününden itibaren uygulanmasına başlanacağını kaydetti. Rus ve Ukraynalı 19 kişinin yanı sıra, 9 şirket ve kurumu kapsayan yaptırımlar AB'ye seyahat yasağı ve banka hesaplarının dondurulmasını öngörüyor.

AB Komisyon Başkanı Donald Tusk, "Özellikle ilk Minsk anlaşmasından sonra çok dikkatli olmayı öğrendik. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in iyi niyetine olan güvenimiz sınırlı durumda" dedi. Almanya Federal Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen de Rusya'ya uygulanan yaptırımların geri alınması konusunda aceleci davranılmaması uyarısında bulundu. Röttgen, "Ateşkes için varılan bir uzlaşma yaptırımların iptalini haklı çıkarmaz" uyarısında bulundu.

ABD'DEN YAPTIRIMLARI GERİ ÇEKME SİNYALİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Belarus'un başkenti Minsk'te Üçlü Temas Grubu'nun Ukrayna üzerine anlaşmaya varmasından "memnuniyet" duyduğunu belirterek, Rusya'nın söz konusu anlaşmaya ve Eylül ayında imzalanmış Minsk Mutabakatı'na uyması halinde ABD'nin, Rusya'ya uyguladığı yaptırımları kaldırmaya hazır olduğunu söyledi.

Kerry yaptığı yazılı açıklamada, barışın sağlanması ve Ukrayna'nın bağımsızlığının tesis edilmesi konusunda tarafların önünde katedilmesi gereken uzun bir yol olduğunu kaydederek, "Biz Rusya'nın ve ayrılıkçıların taahhütlerini sözleriyle değil yaptıklarıyla değerlendireceğiz" şeklinde konuştu.

Kerry açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Uzun zamandır belirttiğimiz gibi Rusya Eylül 2014 Minsk Mutabakatı'nın ve şimdi varılmış olan anlaşmanın gereğini tam olarak yerine getirdiği takdirde Birleşik Devletler, Rusya uyguladıkları yaptırımları geri çekmeye hazırdır."

Ayrıca Ukrayna hükümetinin IMF ile mali yardım konusunda mutabakata varmış olmasını memnuniyetle karşıladığını belirten Kerry, bu mutabakatın Ukrayna'nın ekonomik reformlarına destek çerçevesinde 17,5 milyar dolarlık bir finansal yardımı da öngördüğünü kaydetti.

KIRIM ANLAŞMADA YOK

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Minsk'teki zirvede varılan uzlaşıda destekledikleri konular olduğunu belirterek anlaşmada yer alan diğer konuları önümüzdeki günlerde değerlendireceklerini söyledi.

Anlaşmanın ilk adımının ateşkes olduğunu ve ateşkesin gereği olarak ayrılıkçı grupların belirli hatlardan çekilmesinin gerektiğini belirten Psaki bunun hayata geçirilmesine dair bir takvim veya bu süreci hangi kriterlerle değerlendireceklerine dair herhangi bir şey söylemeyeceğini ifade etti.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?