Atina yeni bir greve hazırlanıyor

Yunanistan'da limanların özelleştirilmesine tepki gösteren liman işçileri yeni bir grev kararı aldı.

Atina yeni bir greve hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Atina'da liman işçilerinin özelleştirmeyle ilgili aldığı grevin etkileri büyüyor. İşçiler grev süresini 48 saat daha uzatırken, yarın sabah saatlerinde Pire'de bir protesto gösterisi düzenleyeceği öğrenildi.

Greecenews'in haberine göre, ekonomik krizden çıkmaya çalışan Yunanistan'ın özelleştirme kararına karşı çıkan demir yolları çalışanları da grev kararı aldı. Grev kararıyla birlikte Yunanistan'da perşembe günü tren seferlerinin yapılmayacağı belirtiliyor.

Yunan kaynakları ayrıca, hastane çalışanlarının uzun zamandır maaşlarını alamadığını ve önümüzdeki günlerde hastanelerde de bir grev beklendiğini belirtiyor.

LİMAN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Cosco Group Limited şirketi başkanı Xu Lirong ve özelleştirmeden sorumlu Yunanistan Varlık Kalkınma Fonu (TAIPED) Başkanı Sergios Piçiorlas'ın imzaladığı anlaşmaya göre, şirket limanın yüzde 66'lık hissesine sahip olmuştu. Öncelikle limanın yüzde 51 hissesi için 280 milyon 500 bin avro ödeyecek Cosco, zorunlu yatırımları yapmasının ardından 5 yıl sonra 88 milyon avro ödemede bulunarak yüzde 16'lık hisseyi de satın alacak. Böylelikle, Cosco, 2052 yılına kadar limanın yüzde 66'lık hissesine ve ruhsat haklarına sahip olacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 11:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35