banner15

Atina'da camiye izin verildi

Yunanistan Parlamentosu Atina'ya cami yapılmasını onayladı fakat minareye vize vermedi

Atina'da camiye izin verildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Parlamentosu, bugünkü oturumunda Atina'ya cami yapılmasını onayladı. Cami yapımını onaylayan parlamento minareye ise izin vermedi.

Buna göre Atina'ya 350 kişilik bir cami yapılacak.

Yunanistan'daki Müslümanlar, 500 kişilik bir cami için başvuru yapmıştı fakat mecliste yapılan görüşmede caminin 350 kişilik olması kararlaştırıldı.

Cami yapımına izin veren kararname 214 milletvekilinden 198'inin "evet" oyu ile onaylandı. Aşırı sağ LAOS partisi 15 milletvekili ile bağımsız bir milletvekilinin ise söz konusu yasaya "hayır" dedi.

Eski bir binanın ibadet yerine dönüştürülmesi için gerekli olan yaklaşık 15 milyon avro tutarındaki giderler devlet bütçesinden karşılanacak. İbadet yerine dönüştürülmesi planlanan yaklaşık 350 kişi kapasiteli binada minare bulunmayacağı, çalışmaların tamamlanmasının ardından ibadet yerinin 5 Yunanlı devlet memuru ile 2 Müslümandan oluşan bir heyet tarafından yönetileceği, imamın da Eğitim Bakanlığı tarafından atanacağı belirtiliyor. 

Atina, Avrupa'da caminin bulunmadığı tek başkentti. Atinalı Müslümanlar, bayram namazlarını meydanlarda veya stadyumlarda kılıyorlardı.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 16:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman
Osman - 8 yıl Önce

Her şeyin zamanında yapılması lazım. Merhum Özal İstanbul'da Fener Ortodoks Kilisesine 1990'larda izin verdiğinde Osmanlılar zamanında yüzlercesi bulunan Atina'ya bir cami inşaatı ve Rodos, İstanköy Adalarındaki Osmanlı mimarisi Camilerin onarılması için karşılıklılık prensibi uygulansa idi bugün minareyi bize fazla görmezlerdi. Minare camilerin bir parçası olarak kabul edilen bir simgedir.

banner39

banner36

banner37

banner35