Atina'da 'evet' taraftarları gösteri yaptı

Atina'da AB'nin teklifinin oylanacağı referandumda evet oyu verilmesini isteyen kalabalık bir grup gösteri yaptı

Atina'da 'evet' taraftarları gösteri yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'da nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında kreditörlerin öne sürdüğü koşulların 5 Temmuz'da halk oylamasına sunulması kararının ardından başkent Atina'da gösteriler devam ediyor.

Halk oylamasında "evet" oyu kullanacak Yunanlar, meclis binasının da bulunduğu Sintagma Meydanı'nda gösteri düzenledi.

Yaklaşık 10 bin Avrupa yanlısı, Yunan ve AB bayrakları ile "evet" yazılı pankartlar açarak "Çipras istifa. Hemen şimdi anlaşma" şeklinde slogan attı.

Ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi'nin milletvekilleri, Atina Belediye Başkanı Yorgos Kaminis ve Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris'in de katıldığı gösteride, referandumda "evet" oyu kullanılması çağrısında bulunuldu.

SYRİZA milletvekilleri meclis binasından çıkarken göstericilerle aralarında kısa süreli gerginlik yaşandı. Göstericiler, milletvekillerini istifaya davet etti. 

"Avrupa'da kalıyoruz" sloganı eşliğinde Yunanistan'ın Larisa ve Yanya şehirlerinde de benzer gösterilerin düzenlendiği bildirildi. 

Bu arada, aynı saatlerde Propilea Meydanı'nda "hayır" taraftarları da AB karşıtı bir gösteri düzenledi. Yaklaşık 200 "hayır" taraftarı Sintagma Meydanı'na yürümek isteyince polis müdahale etti, 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Dün de yine Sintagma Meydanı'nda "hayır" taraftarları yaklaşık 25 bin kişinin katılımıyla büyük bir gösteri düzenlemişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 07:52
banner53
YORUM EKLE

banner39